| firu a întrebat:

Am platit o amenda de circulatie pe ghiseul.ro si de la primarie imi cere factura. Ce pot face?

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Descarci de pe ghișeul.ro dovada plății și o printezi.

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu ai obligația legala de a justifica primăriei plata amenzii de circulație. Trimite-le un e-mail in care le spui ceva de genul "subsemnatul numele, referitor la solicitarea dumneavoastră nr x din data de, va aduc la cunoștință ca amenda la care faceti referire a fost achitata online. In cazul in care trebuie depusa la dumneavoastră dovada platii, va rog sa imi comunicati acest lucru, mentionand baza legala a acestei obligatii, pentru a solicita la randul meu o copie institutiei financiare prin care s-a derulat aceasta plata".
Later edit: mai poti insera la final si o fraza de genul "sau avand in vedere anul si secolul in care ne aflam, puteti inregistra si primaria noastra pe site-ul ghiseul.ro, astfel incat pe viitor sa primiti automat toate notificarile de plată."

| Violleta2022 a răspuns:

Poate va cere recipisa platii, nu factura, asa-i?
Factura este emisa de Politie sau de primarie, dar recipisa este dovada platii.
Pe care o puteti scoate din ghiseu.ro sau de pe adresa de email unde ati mentionat-o cand a-ti platit.

| Brizbriz a răspuns:

Te duci la banca, si ceri chitanta oficial, legalizata
la aia nu au ce sa comenteze

ba nu, stai... ti-au cerut factura... CE FACTURA?!?!?!?!?
AMENDA NU E UN PRODUS SAU SERVICIU SA EXISTE ***VREO FACTURA*** oarecare
poate cineva de la primarie te uraste si are chef sa ti-o traga... hmm

| suntserios a răspuns (pentru Brizbriz):

Nu ii cere nicio factura... ii cere o simpla dovada a platii probabil care se descarca cu 2 click uri din ghiseul.ro

| Brizbriz a răspuns (pentru suntserios):

Da, clar
si ne mai miram de ce se duc sa stea la coada, in loc de on-line

| oglindasultanului a răspuns:

Deci, deoarece nu pot accesa site, pot sa-mi dau cu parerea ca poate ti-ai facut un cont acolo, si te-a localizat drept cine esti cu ce "amenda" ai de platit. Iti verifici email, cont. As zice ca ii trimiti primarului, poza/documentul pe internet.

| Iote a răspuns:

Factura? Nu chitanta?
Oricum, ai posibilitatea sa scoti la imprimanta dovada platii.