| Gelu87 a întrebat:

Am un audi a 6 2007. Bag cheia in contact se învârte, volanul nu este blocat iar in bord nu se aprind martorii si nici nu porneste. Ma poate ajuta cineva cu un sfat. Mulțumesc

1 răspuns:
| Korkodeln a răspuns:

In unele cazuri e o siguranta (de obicei nu se ard degeaba), uneori e un releu, care fie este el defect, fie contactele soclului in care e bagat sunt corodate din cauza patrunderii apei. Mai poate fi pompa de benzina sau in cazuri grave computerul de bord sau modulul de control aprindere, dar ar fi aprins martorii.
Din pacate in afara de verificarea sigurantelor, releelor si chiar a cablajului (am avut in prieten unde o nevastuica s-a bagat sub masina si a ros cablajul) nu ai ce face decat sa pui testerul pe ea.