| Valentin1 a întrebat:

Am un Ford Sierra cu problema la motor(2.0).Nu sta in relantiu, nu se tureaza. Cum as putea rezolva problema?

8 răspunsuri:
| ჯpLaNe a răspuns:

Du-te la un mecanic sau intreabati prieteni si vezi ce-ti recomandeaza (adica mecanic)

| nonik99 a răspuns:

Nu iti da destula benzina.

| ktz03 a răspuns:

Ai o electro-valva care tine relantiul si probabil ca nu mai functioneaza...

| ovidiu8msn a răspuns:

Probabil ai o problema la alimentare. Motorul nu primeste suficienta banzina. Vezi filtrul de benzina si eventual aprinderea. Conteaza mult si de unde alimentezi. Mie mi se oprea motorul la semafor cand am alimentat de la un privat.(acum 4 luni)

| BassHunter13 a răspuns:

Ori combustibilu este de vina, ori pompa de benzina(sau motorina ce ii)! Alimenteaza de la un peco mai decent gen omv baga 10l si vezi tot asa ii problema. daca da..prima varianta ii pompa!

| Trynda a răspuns:

Cum nu se tureaza? Ai cablul rupt la acceleratie? lol.

| ionutz03 a răspuns (pentru Trynda):

Bravo meriti un os...
Si daca nu sta la relanti e tot aceeasi problema?

| ionutz03 a răspuns:

Salut,
Sunt mai multe posibilitati...
1. Pompa de benzina nu mai da randament si nu mai ai destula presiune pentru a tine motorul pornit.
2. Debitmetrul cu probleme, incearca sa il cureti cumva este un sspray de curatare, sau vezi contactele electrice.
3. motorasul pas cu pas nefunctional si atunci masina cand apuca sa porneasca se opreste.
4. filtrul de benzina, dar totusi ar trebuie sa se accelereze cat de cat.
5. vreo conducata/furtun opturat si nu trece combustibilul.
Asa ca trebuie sa iei prin eliminare.
Mult succes.