| Feyenooord666666 a întrebat:

Are careva o liste cu chestiile ce trebuie verificate din cand in cand si schimbate la masina?

Răspuns Câştigător
| Ram0owr a răspuns:

La mașină, înainte de a te gândii să schimbi ceva, asigură-te că o întreți corespunzător. Verifică=

Filtrul de combustibil.
Completarea/schimbarea lichidului servo-direcţiei.
Bateria.
Filtrul de aer.
Uleiul.
Bujiile.
Curelele motorului.
Lichidul de răcire (antigel).
Cauciucurile.
Plăcuţele de frână.

| Feyenooord666666 explică (pentru Ram0owr):

Mersi frumos, cu raspunsul asta am ce face. happy

| Ram0owr a răspuns (pentru Feyenooord666666):

Mă bucur că te-am putut ajuta, lista aceasta am primit-o de la un mecanic, când mi-am luat mașina și nu știam cum trebuie întreținută. Să ai noroc de mașină.

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

O revizie la timp te scuteste pe tine sa stai sa verifici toate chestiile.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Pt piesele ce trebuie schimbate periodic pe unitate de timp sau km cu denumire de consumabile apasa tasta 1 = manualul masinii. Pentru siguranta ta si a traficului tasta 2 = Masinile pe persoana fizica fac ITP la 2 ani, pe firma anual pentru ca se considera ca sunt mai solicitate. Deci daca e a ta si o folosesti mai intens ai raspunsul ca te poti duce si la un mecanic mai des de 2 ani sa verifice, lista o stie el si e destul de lunga sa ti-o povestesc eu. Sunt mecanic nu profesor de mecanici. Pentru detalii iti apas eu 3 = Nu zici nici ce culoare are masina si de la o marca / model la alta am auzit pe undeva ca sunt diferente. Am un prieten care are un Tuareg si un Trabant cu care merge la pescuit. A spus ca se impotmoleste si Tuaregul dar Trabantul il scoate mai usor in 2 din mlastina. Banui ca si reviziile difera la ele.

| Anonimuserr a răspuns:

Te duci sa faci o revizie. Nu strica daca faci asta la un interval de timp cat mai scurt. De asemenea in preajma perioadei de iarna o revizie la frane, directie ar fi indicata.
Ar trebui sa ia aminte toti soferii si sa faca asta. Eventual sa faca ITP-ul la 1 an si nu la 2.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Pentru inceput trebuie sa inveti sa verifici uleiul, lichidul de racire, lichidul de frana, lichidul de parbriz si cel de la servodirectie.