| HHMarius a întrebat:

Am o problema cu masina la viteza mare: adica la viteza de peste 100km/h vibreaza volanul adica trepideaza. Am de gand sa ma duc la service dar mai intai vreau sa aud o parere de aici. Stie careva din ce cauza si ce piese ar trebui schimbate?

17 răspunsuri:
| Dragomir_Floryn_1996 a răspuns:

Buna,depinde acum poate sa fie si un cauciuc mai oval soau pote fi si unchiu de fuga trebuie reglat din astea 2 sigur e una ca si tot la fel am patit dar la mie era unghiu de fuga sall.

| alin81severin a răspuns:

Calibrarea rotilor, merit funda?

suntserios
| suntserios a răspuns:

O simpla echilibrare la vulcanizare ar putea rezolva treaba

| erix2014 a răspuns:

Sigur suta la suta nu ai facut si echilibrarea atunci cand ai pus cauciucurile de iarna pe janta. mergi la vulcanizare si cere o echilibrare la cauciucuri.

| bogboy101 a răspuns:

Daca e masina din poza de la profil...vai capul ei laughing. Fara suparare degeaba e BMW sau Audi daca e un modl vechi.Si oricum ce suntem noi? Ingineri auto? sau ce?

| pbsolver a răspuns:

Marca, model, motorizare, carburant? da-ne si noua cateva detalii

| mgtow a răspuns:

E o problema de la servodirectie, de la atatea gropi se mai slabesc piesele eventul se deterioreaza si se schimba.

| bogboy101 a răspuns:

rolling on the floor)) Ce masina ai?laughing)))))acum normal ca o sa spui ca ai audi sau bmw laughing))Daca ai un harb de masinatongue si ai grija la limbaj eu ti-am spus adevarul toate masinile inmatriculate pe Bulgaria furate ...si cu asta pun punct si te reclaam pentru limbaj inadecvat. Data viitoate ai grija nu mai scapi doar cu asa ceva...

| HHMarius explică (pentru bogboy101):

Frate ce ma iei cu Bulgaria? Eu locuiesc in Germania! Si da Bmw-ul din imagine e al meu nu e din 2013 da e al meu. La 19 ani ma multumesc cu el!

| Abcd1234ef56 a răspuns (pentru HHMarius):

Ma bag precum chilotii in fund (sau ca musca in lapte), nu va cunosc pe niciunul, dar, de ce atata rautate? Omul a pus o intrebare, a cerut si el si alte pareri, de ce ar trebui criticat si luat la misto? Daca vrei sa-l ajuti, orice sfat este binevenit. Mor sa vad ca se mai trezeste cate unul sa faca baza. Asta dovedeste nivelul la care esti prietene. Tipic romanesc.
Si daca tot am incercat sa va calmez, as vrea sa-mi dau si eu cu parerea la problema ta!
Sunt mari sanse sa fie din cauza rotilor: neechilibrarea, unghiul de fuga.
Daca esti convins ca nu vibreaza din cauzele mentionate mai sus, e posibil sa ai probleme cu vreun suport de motor! Numai bine!

| lonewulf a răspuns:

MaryusCr7, lasa-i mah cu precoceptiile lor! Romanu daca nu e si fudul, parca nu e prost destul!

Vara-miu de exemplu e de 20 de ani in Germania si lucreaza fix la fabrica BMW. Are vreo 5000 de euro salariu, si cu toate astea tot un E36 si-a luat ca al tau. Un M3 cabrio. Nu isi permitea un BMW nou, mai ales ca lucreaza la fabrica lor?! Eu zic ca da! Dar omu a zis-o pe sleau:masina noua, belele pe cap, pacoste la casa omului. Ca si cu femeia prea frumoasa happy

Revenind la ce ai tu: Probail o janta deformata, sau mai multe. Verificat unghiul de fuga, etc. Eventual cand n-ai ce face imprumuta de la un prieten 4 jante de la masina lui perfect echilibrate si pune-le pe a ta. Daca aveti si un elavator/rampa in 15 minute nu aveti ce face. Daca continua sa faca, e cam naspa. Poate fi ceva stram ori pe la directie ori din sasiu.Deci, foarte naspa! Daca e in sasiu, direct la dezmembrare masina.

Cam atat.

| HHMarius explică:

Ok va multumesc la toti pentru parerile voastra, am sa ma duc cat mai repede posibil la service! Sper sa nu fie ceva grav. Vreau sa mentinonez ca cateodata n-are nimica la aceiasi viteza pe accelasi drum!

| adyrs8 a răspuns:

Marius fi putin mai specific..si eu detin un bmw si tot la viteza mai mare de 100km/h trepida rau. cand apasam frana ..am fost la service si erau bucsiile de vina acum totul e ok merge super.

| HHMarius explică (pentru adyrs8):

Pai am Bmw 316i din 2003 Touring, Motor 1.8 Benzina. Azi mi-a fost frica sa ii dau mai mult de 120km/h, de la 100 trepideaza. Saptamana viitoare ma duc in Service sa rezolv problema.

| HHMarius explică (pentru adyrs8):

Si inca ceva, cand mi-am cumparat masina(ca o am de putin timp) Cineva care o conducea(Nu eu) la iesirea de pe Autostrada la vreo 50km/h a lovit o bordura, Na luat-o in plin da a zgariat un pic geanta. Am mai cautat detalii si in alta parte si am aflat ca poate fi geanta deformata. Am sa vad cu certitudine saptamana viitoare.

| HHMarius explică (pentru adyrs8):

Si cred foarte mult ca e geanta deformata, pentru ca nu trage intr-o parte, nu bate nimica, nu face zgomot. Oricum nu vreau sa schimb geanta pana nu o duc in Service!

| adyrs8 a răspuns (pentru HHMarius):

Eu ti-am zis parerea mea din ce mi s-a intamplat mie, propie experienta, daca spui ca a fost janta putin lovita e foarte posibil ca ea sa fie cauza trepidatiilor. cel mai bun sfat il primesti cand mergi la service si iti spune exact care e treaba. eu de ex lucrez pentru mercedes productie si am avut o alta problema la masina am cerut sfaturiile colegiilor asa zisi buni mecanici etc, mi-au dat sfaturi de rahat. am fost la service mi-am reparat masina si nu a fost nimica din ce mi-a zis colegi.