| anonim_4396 a întrebat:

Buna, am o rugaminte sa ma ajute cineva, nu vreau sa fiu pacalit vreau sa cumpar o masina adusa din Danemarca si nu stiu ce acte trebuie sa-mi dea. El spune ca nu trebuie sa mai facem acte de vanzare pe masina, mi le da pe alea din Danemarca si cu alea sa merg sa fac inscrierea in Romania si tin sa mentionez ca nu el este in acte, e unul din Danemarca.

5 răspunsuri:
| gogu220 a răspuns:

Prima dată trebuie să traduci acele acte. Apoi mergeţi la poliţie să înregistraţi maşina. Eu zic să îi dai banii în momentul în care îţi este acceptat dosarul la înmatriculare.

Răspuns utilizator avertizat
| Alicezzz a răspuns:

In Danemarca cand scoti o masina la export iti iei taxele pe ea de la skat, nu trebuie sa faca omu care ti o aduce nici un act cu tine, masina iese pe export cu numere de la skat sau pe platforma adusa si tu iti faci inmatricularea in Romania direct.

| Alicezzz a răspuns (pentru Gaard_Soren_1973):

In Danemarca nu exista sa ai taxe si amenzi neplatite ca te ia skatu direct si le recupereaza fara discutii daca omu e stabilit in Dk.
1. masina iese automat pe export si omu care o scoate pentru export isi ia bani de la skat pe taxa, daca e danezului ala si a luat banu pe taxa si plus banu cu care eu vine samsarului, masina odata scoasa la export nu ai cum sa i mai scoti numere sau sa o inmatriculezi iar pentru ca te ar costa 180% taxa din valoarea ei.
2. Omu nu are ce contract sa faca cu el, omu ii aduce masina cu numere de export sau direct pe platforma ii da actele si noul propietar din Ro o inmatriculeaza.