| anonim_4396 a întrebat:

Buna,am trecut prin autostarada Austria fara sa platesc taxa, ca n-am vazut nicaieri panouri ca trebuie sa platesc...la ce suma poate ridica amenda? Si in cat timp ajunge in Germania -masina are nr.inmatriculara germana - nu exista nicio cale sa scap de amenda? Daca n-am stiut si n-am vazut niciun semn, ca trebuie sa platesc pt.folosirea strazii...

5 răspunsuri:
| lau20 a răspuns:

Cineva a patit ceva asemanator? Stiti ceva?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Undeva intre 150 si 200 euro e amenda de vigneta in Austria.

Sa fim seriosi, exista si cu km intregi inainte de intrate in Austria semne, atentionari samd. Faptul ca tu nu le ai vazut sau nu ai vrut sa le vezi e fix problema ta. Necunoasterea legii nu te absolva de respectarea ei in niciun caz.

| lau20 a răspuns (pentru suntserios):

Eu n-am vazut niciun semn nicaieri, nici macar nu stiam daca e autostrada, sau ce fel de drum este, niciun panou nimic...numai dupa cativa km parcursi era un panou cu logo-ul autostrazii si scria ca FREI,FREI,FREI.
Germana nu stiu,dar asta inseamna gratis... Niste prieteni mi-au zis,ca daca nu m-a oprit politia, nu m-au prins atunci am scapat, nu se va intampla nimic. Au patit si alti asa.
Dar sincera sa fiu, nu cred ca nu vine vreo amenda... Ca sunt camere. Si mi-au zis ca degeaba caut vreo benzinarie, ca nu mai este valabila. Pt.masini mici nu exista optiunea asta -de a cumpara mai tarziu. E ca in cazul in care ai, dar n-ai lipit pe parbriz, nici atunci nu e valabila, si se pedepseste, ca si cum nu ar avea. Nu stiu. De aceea ma intereseaza daca cineva a patit ceva asamanator. Si ce s-a intamplat dupa aceea...

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru lau20):

Politia nu controleaza vignieta, aia e verificata automat de camere, daca nu aveai stickerul lipit amenda va veni.

| ziftode a răspuns (pentru lau20):

Nu e o scuza ca nu stii germana
in plus stiind ca o sa te arda, poti sa iti pui telefonul peste panouri, google translate e in stare sa iti ia textul de pe o poza, poate sa salveze germana off-line, oricum roaming-ul de date e super-ieftin, etc.
iar faptul ca nu te-a oprit politia si nici nu ai vazut tu camere (alea sunt pe stalpi, pe care sunt si alte chestii, si nu sunt foarte mari, trebuie sa te uiti serios sa le vezi, mai ales la 150km/h), nu inseamna ca nu ti-au facut o poza si cu numarul, chiar crezi ca aia sunt tampiti si lasa de la ei?

si intr-adevar nu se aplica retroactiv, degeaba pui sticker dupa ce a fost facuta poza cu masina ta fara

eu iti doresc sa nu am dreptate, si MACAR sa fi avut noroc, succes!