| Darius-Ionuţ_Toma_1993 a întrebat:

Bună, am un golf 6 1.6 tdi 105 cp 2010 break, are momente când sta motorul la relanti la 1000 de ture, o repornesc sta la 900 merg cât merg și iar sta la 1000 când stau pe loc, precizez ca nu tot timpul face asa, mulțumesc.

Răspuns Câştigător
| nicusor222 a răspuns:

Salut.
Masina daca sta turata la 1.000 rpm inseamna sa isi face regenerare DPF.
Lasa sa isi faca damblaua si nu mai opri motorul.
Opresti cand ajunje la turatie normala.
Nu mai merge subturat cu ea si mai dai bice.
Schimba vitezele la 2.800-3200 si cand mergi linistit sa stai pe 2.000.
Si din cand in cand mai dai si un 4.000.
Mergi subturat cu ea pentru consum sau mergi doar prin oras.
Nu te zgarcii sa ii dai bice ca te arde rau daca mergi subturat.
Si sa o mai ajututi si tu e bine sa pleci cu ea atunci cand sta pe 1.000, bagi treapta 3. a si mergi la 2.500 cu ea.

2 răspunsuri:
| Începătorul988 a răspuns:

Regenerare dpf?

| Darius-Ionuţ_Toma_1993 explică (pentru Începătorul988):

Când sta turat înseamnă că se regenerează?