| Alina5678 a întrebat:

Buna, azi a avut loc un accident. Era line continua, femeia a dat semnal dreapta, in dreapta specific ca era camp, am crezut ca se opreste. Am dat sa o depasesc si in loc de dreapta a facut stanga in mine. Dupa ne-a spus ca ca era de fapt pe avarii ca avea nu stiu ce problema la masina. Eu am filmarea in care se vede exact semnalul de dreapta. Femeia nu a vrut sa facem amiabila crezand ca ea nu este vinovata. Politia, am sunat ne-a sugerat sa facem amiabila dar nu m-am inteles cu nebuna. Ulterior noi am mers sa declaram accidentul si urmeaza sa ne ducem maine dimineata pentru a da o declaratie deoarece politia era ocupata si ne-a sugerat sa venim maine dimineata. Intrebarea este credeti ca as putea ramane fara permis avand in vedere ca era linie continua? Desi ea chiar daca ar fi oprit sa zicem pe dreapta eu tot trebuia sa o depasesc ca nu aveam cum sa trec de ea.

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Fiind linie continua trebuia sa astepti in spatele ei pana vira dreapta.

| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, tu ai gresit, fiind linie continua nu aveai voie sa o depasesti pe linie continua, iar daca ea s-a oprit, atunci aveai obligatia sa te opresti si tu in spatele ei, pana ea tragea spre bordura sau iti elibera calea.

Ma tot intreb cum naiba luati voi permisul auto, daca nu stiti nici cele mai simple reguli de circulatie?

| mihai69 a răspuns:

E vină comună. Dar da, tu vei pierde temporar dreptul de a conduce pentru depășire neregulamentară.

| mihai69 a răspuns (pentru mihai69):

PS de aia vi s-a sugerat de către polițiști să faceți amiabilă.

| KovacsB a răspuns:

Ai voie sa depasesti pe linie continua o masina opritasau una care mege sub 30km/h daca vizibilitatea asupra drumului este asigurată pe o distanţă mai mare de 20 m, iar lăţimea drumului este de cel puţin 7 m.
Violeta a cam ramas in urma cu regulile de circulatie si nu numai.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Va fi culpa comuna, iar tu vei ramane fara permis pentru depasire neregulamentara/linie continua.
Nu stiu sigur ce sanctiune va primi ea, fiind neasigurare la schimbarea directiei de mers, si nesemnalizare.
Cert este ca tu vei ramane fara permis, iar de la asigurare veti primi amandoi cate 50% din valoarea reparatiei, restul veti suporta din buzunar.

| KovacsB a răspuns:

Buna,cum s-a rezolvat pana la urma?