| Steve1 a întrebat:

cu un salar de 1000 ron pe luna pot sa iau in leasing o masina ce costa 17.402 >euro?

14 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De principiu nu poti lua, ai salariul prea mic.
Cred ca ai putea lua daca ai plati, ca avans, cca 50-60% din pretul masinii.

| mgtow a răspuns:

Visul de a avea o masina noua e doar in tarile straine.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru mgtow):

Ia sa vii tu in plimbare pe la Bucuresti sa vezi ce masini sunt aici... Nicaieri n-am mai vazut atatea BMW-uri, Mertane, Audiuri si SUV-uri in trafic (toate mai noi de 2008-2010), decat poate prin Germania.

| mgtow a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Pt ca vin satenii nostri din strainatate morti de foame sa se dea mari prin tara, stiu versiunea asta.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru mgtow):

In Bucuresti nu vine niciun satean, aici lumea pleaca la munca la ora 8 jumate dimineata si vine la ora 6 seara cu aceleasi masini, zi de zi.
Daca ma uit in spatele blocului vad numai Passaturi, numai Opel Insignia, numai Jaguare, numai SUV-uri, Audiuri s.a.m.d

| mgtow a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

E, fi sigur ca nu sant oameni cu salariu de 1000 lei sau 800. Au lucrat pe afara apoi si-au luat masina in tara si continua sa mai munceasca acolo pentru ca nu gasesc in strainatate nimic. O parte mica sa zicem din ei mai face cate o manarie si scoate bani buni, etc. Mai e un patron sau gagiul la tipa are firma... Romanii doar daca beau apa si mananca paine sa stranga bani din puteri reusesc sa faca rost de una cu vreo 5000€.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru mgtow):

Stiu romani care castiga mii de euro pe luna (am chiar prieteni). Iar altii invart sutele de mii (si astia sunt cei anonimi).
Normal ca fiind sofer de TIR n-ai sa castigi niciodata banii astia dar lucrand in IT sau fiind Director, da...

| mgtow a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Pana la urma directorul castiga cel mai mult, un sofer de autotren face mai mult decat un informatician, numai ca in vremurile actuale majoritatea din noi stam prost cu banii, stii asta.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru mgtow):

Ma indoiesc profund ca un Sofer de Autotren castiga peste 5000 RON/luna, poate doar daca lucreaza zi lumina si are curse in strainatate.

| mgtow a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Eu faceam referenta la munca in strainatate, castigam 1.900€ cand lucram in Madrid ca sofer iar dupa un an a dat faliment firma, erau distante scurte cu orar de 8 ore, pacat dar asta e criza afurisita.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu poti lua, la salariul tau poti face un leasing de maxim 7000 euro si ala cu avans de vreo 15-20%

| Sofer a răspuns:

Daca pui de o parte bani iti ajung sa iti cumperi dacia 1310 peste cateva luni.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Nu.
Eu nu inteleg cum poti sa te gandesti la o masina de 17.000 euro cand tu esti sarac spart in kuur. Tu nici un Matiz nu poti intretine la banii aia (asta daca esti obligat sa te intretii si pe tine)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe luna poate.
Aici pe pamant este imposibil.