| Ky_Pi_1990 a întrebat:

Buna dimineata!
as dori sa intreb din ce material este fabric un motor auto.
stiu ca sunt mai multe tipuri dar nu stiu exact ce aliaje sunt.
pistoanele, arborele cotit, supapele, suruburi. etc... stiu ca sunt facute din fier (un fier tratar sa reziste la temperatura presiune etc...)
chiuloasa capacul de culbutori si baia de ulei din cate stiu eu sunt din aluminiu.
dar blocul motor si admisia ce material are?
ma intereseaza la un motor de mazda 626 2.2i an fabricatie 1988.
multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| 0rlando a răspuns:

Depinde de producător și de vechimea motorului.
La motoarele vechi, chiulasa era făcută din aluminiu, blocul motor din fontă, cilindrii din oțel, acolo unde era cazul, baia de ulei din tablă și restul pieselor(arbore, axe, supape, bolțuri, biele) erau din oțel. Pistoanele parcă erau din aluminiu la toate motoarele.
Acum, blocul, cilindrii și pistoanele se fac din aluminiu, chiulasa și baia de ulei la fel. Restul pieselor, se fac tot din oțel.

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=lsDoT2oVQUQ in general e fabricat dintr-un metal rezistent la temperaturi foarte mari, fabricantii stiu ce aliaje folosesc pentru asa ceva.

| Ky_Pi_1990 explică (pentru mgtow):

Mersi.ce am intrebat eu si ce mi-ai raspuns tu.

| mgtow a răspuns (pentru Ky_Pi_1990):

Nu avem de unde sa stim din ce e facut motorul (material), nu se publica materialele din care se alcatuieste deoarece pe nimeni nu intereseaza asa ceva.