| Iordache_Stefan_1982 a întrebat:

Buna dimineata TPU! Am un ford focus c-max din 2008 motor de 1.6 disel. Problema este ca motorul imi merge in trepidatii, pur si simplu nu se mai alimenteaza(asa cred eu ) merge in socuri indiverent de ce viteza am ba din contra intr-o treapta mai mica la o turatie mai mare imi face si mai urat si in acelasi timp se aude ca si cum ar freca ceva! Va rog sa ma ajutati ca am fost la en mecanici si nu pot ajuta.Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| cristian82 a răspuns:

- verifica motorina sa nu contina apa
- amestecul combustibil aer nu este in regula; aici intra si EGR-ul blocat pe deschis;
- verifica pompa de vacuum si furtunasele; pompa trebuie sa functioneze si furtunasele sa nu fie vreunul fisurat
- nu in ultimul rand, injectoarele. Un injector trebuie sa pulverizeze in cilindu. Daca nu se creaza acei "vapori" cum trebuie in cilindru motorul merge neregulat, scoate mai mult fum

2 răspunsuri:
| Devils014 a răspuns:

Verifica injectoarele si tot ce contine filtre!

| Iordache_Stefan_1982 explică (pentru cristian82):

Salut am revenit cu aceiasi problema care inca nu este rezolvata am fost la un mecanic si mi-a desfacut turbina si cred ca mecanicul cand a schimbat filtrul de aer ar fi scapat cred ca vreoun surub in interiorul turbinei ca acei paleti sunt mancati putin pe margine si au ceva joc Ce fac un mecanic bun nu se gaseste nici cei de la ford nu intelege nimic o da la ghici ca acele socuri motorul nu le face mereu ci doar cand vrea Iti multumesc anticipat!