| aserty23f a întrebat:

Buna! La care scoala de soferi din Baia Mare se poate face permisul la 16 ani categoria B?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Pentru categoria B trebuie sa ai PESTE 18 ani!

Pentru toate aceste trei categorii de permis, școala de șoferi se poate începe de la vârsta de 15 ani și 9 luni iar examenele se sustin DUPA implinirea varstei de 16 ani:

"Permis B1_ 16 ani
Categoria B1 cuprinde vehicule cu patru roți (cvadricicluri), acționate cu motoare cu ardere internă sau motoare electrice, a căror masă proprie este cuprinsă între 400-550 kg, având o putere netă maximă ce nu depășește 15kw (20 cai putere). În cazul mașinilor electrice, nu se ia în considerare și greutatea bateriilor. Acestea pot fi conduse și înainte de vârsta majoratului, după obținerea de permis B1 16 ani.

Permis A1_ 16 ani
Din categoria A1 fac parte motocicletele cu o cilindree de maximum 125 cm³, cu o putere maximă de 11kw (15 cai putere) și un raport putere/greutate de 0, 1 kw/kg, dar și triciclurile cu motor cu o putere maximă de 15 kw (20 cai putere). Acestea pot fi conduse cu permis A1 16 ani.

Permis AM_ 16 ani
Este nevoie de categorie permis AM pentru vehiculele cu două sau trei roți, echipate cu motor cu ardere internă sau electric, a căror viteză prin construcție este cuprinsă între 25 și 45 km/h și cu o capacitate maximă de 50 cm³ "

https://www.autovit.ro/......e-sa-faci/

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ai mai intrebat de pe alt cont. Se pare ca esti incapatanat sau nu vrei sa intelegi.
Nu inainte de 18 ani.

suntserios
| suntserios a răspuns:

La niciuna.
Nu poți lua permisul categ B la 16 ani.

| aserty23f explică (pentru darrio2007):

Se poate.

| aizen0567 a răspuns (pentru aserty23f):

Tipule înțelege nu se poate categoria B, poți 1 de A1 dar sunt motociclete extrem de slabe or 2 B1 fiind mașini de tipul smart foarte mici și scumpe

| darrio2007 a răspuns (pentru aserty23f):

Nu că, se poate. Este sigur.