| Luiza2121 a întrebat:

Buna, o sa incerc sa explic problema cat mai clar si bine posibil.
De curand am in board senzorul EPC pornit da doar atunci cand incerc sa accelerez masina (100km/h +/- si nici nu ma lasa sa urc mai mult de 4000 de ture). Atunci cand opresc si pornesc masina senzorul dispare. Am discutat ulterior cu un mecanic si mi-a spus ca problema ar fi axa cu came.
Nu as vrea sa incep sa schimb asa aiurea piese pe ea mai ales ca un ax cu came original nu este 500-1000lei...
Tine sa mentionez ca am schimbat o supapa ulterior iar problema nu s-a remediat. (intr-o incercare de a o accelera s-a oprit motorul in mers, masina fiind automata vw cc 2013)
S-a mai lovit cineva de problema asta?
Pe tester apar urmatoarele erori : P0322, P0321, P000A "A", 1. 00576 Terminal 15.

2 răspunsuri:
| kalasnicov22 a răspuns:

EPC-ul se aprinde din 100 de motive.
am avut tsi si se aprindea din cauza lantului de la distributie.
Tu ai doua axe cu came ar fi culmea sa fie de la ele.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cand pornesti motorul dispare un senzor? Asta e magie deja.
Mecanicul ala cred ca n-avea ultimele update-uri la globul de cristal, ca axul cu came nu prea influenteaza problemele electrice cu care te confrunti tu.
Ar fi fost relevant mai exact ce supapa ai schimbat, dar nu chiar, pentru ca n-o sa-mi insir documentatia de dragul cuiva de pe TPU.
Iti trebuie un mecanic capabil, care sa iasa in probe cu masina, sa vada exact ce erori se genereaza, si in ce momente. Uneori o constatare dureaza si 5 zile, timp in care mecanicul o tot ia la teste, cu diagnoza in ea. Dar cum majoritatea vor diagnoza minima, si un raspuns in maxim 30 de minute, raspunsul este "nu stiu bre ce are, schimba ce a zis alalalt ca e defect".
Succes.