| Paulicu a întrebat:

Buna seara! Am întâmpinat un caz,cumpărând o mașina fără fiscal, iar când m-a oprit politia am aflat ca este pusă sub sechestru. Mi a fost reținut talonul și am primit un proces verbal,, depistare sechestru,,
Se poate circula cu mașina cu acest proces verbal ca înlocuitor pana la obținerea talonului?

Răspuns Câştigător
| marianalexandru348 a răspuns:

Procesul verbal de sechestru tine loc de dovada a certificatului de inmatriculare si a cartii daca a fost retinuta si aceea, recomand sa luati legatura cu executorul care este mentionat in procesul verbal inmanat de catre politist.
Puteti circula in continuare dar sa aveti p.v. la dumneavoastra pentru a nu fi sanctionat pentru lipsa acte.

7 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

1. Nu ai cumparat o masina fara fiscal, ai luat o masina fara fiscal. Vanzarea fara fiscal este nula.

2. Nu cunosc procedura, dar din cate stiu eu, la sechestru se poate confisca masina, pana la ridicarea sechestrului/rezolvarea litigiului. Tu esti victima colaterala, nu ai treaba nici cu sechestrul, si nici proprietar legal nu esti. Doar un utilizator aparut de nicaieri.

Referitor la intrebare, ar trebui sa intrebi politistul daca este dovada cu drept de circulatie, sau fara. Pe ele mi se pare ca nu scrie. Se elibereaza in primul rand pentru a fi depuse atunci cand se solutioneaza sechestrul, si depui acte pentru a transcrie masina, sau a recupera certificatul.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca nu ai primit o dovada înlocuitoare cu drept de circulație nu cred că procesul ăla verbal te ajuta cu ceva.

| Paulicu explică (pentru suntserios):

Deci nu se poate circula?

| Paulicu explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Inafara de acel proces verbal nu am primit nimic
Am întrebat la poliție, iar un polițist îmi spune ca pot conduce acea mașina iar altul zice ca nu

| Paulicu explică (pentru suntserios):

Inafara de acel proces verbal nu am primit absolut nimic, doar mi au luat talonul
Am întrebat la poliție iar un polițist mi-a zis ca pot conduce acea mașina iar altul ca nu

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Paulicu):

A, pai procesul verbal nu inlocuieste certificatul.
Nu poti circula cu masina. Nu ai nici contract valabil, nici certificat de inmatriculare. Daca o cauti pe site-ul politiei, s-ar putea sa figureze cu inmatricularea suspendata.
https://dgpci.mai.gov.ro/drpciv-forms/vehicle

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Paulicu):

Eu fara dovada nu as conduce. Bine, oricum mașină ăia ar trebui sa o duci celui de la care ai cumpărăto sa îți de-a banii înapoi că nu prea vad eu șanse să devină a ta