| AlexM7 a întrebat:

Bună seara. Am o întrebare pentru cei ce cunosc. Am un Ford Focus combi. Recent am schimbat bucșele, bielete și planetară pe stânga. Imediat la o zi după ce am schimbat planetara a început să se audă un zgomot pe partea stângă la gropi și un scârțâit (pocanit) atunci când apăs pedala de frâna. Nu vreau să cred ca am schimbat planetara pe stânga și tot ea ar fi problema. Când virez dreapta nu se aude nimic, dar când virez stanga se aude un pocanit exact ca atunci când calc pedala de frâna. Am programare cu ea la service dar mai am de așteptat. Voi ce credeți ca ar putea fi?

1 răspuns:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Greu de ghicit, ar trebui sa ne plimbam cu masina.
Planetara face un zgomot destul de inconfundabil. Discul de frana se simte si in pedala.
Planetarele se pot confunda cu rulmentii (ca simptome) si invers. Rulmentii trebuie stransi destul de bine la Focus, ca sa nu aiba joc.