| Anonim2113 a întrebat:

Buna seara, ce inseamna permis de conducere cat b pe un an de zile? Mai pot reinnoi dupa?

6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

In ce context si unde ai vazut/auzit acest lucru?

In Romania permisul de conducere categoria B are o valabilitate de 10 ani de zile dupa care trebuie reinoit!

| Anonim2113 explică (pentru Simpatic):

Pai asa mi-a scris pe medical inseamna ca trebuie sa merg la 1 an de zile pentru viza medicala?

| Simpatic a răspuns (pentru Anonim2113):

Nu, acel termen se refera la valabilitatea fisei medicale pe care o faci in vederea obtinerii permisului, ea are o valabilitate de 1 an de zile! Asta nu inseamna daca esti apt pentru condus si a detine permis ca anul viitor o faci din nou!
12 luni se refera strict cat este ea valabila in sine!

Permisul categoria B >> 10 ani, cum ti-am zis

La alte categorii auto precum C, D, DE etc valabilitatea permisului este de 5 ani de zile

| Anonim2113 explică (pentru Simpatic):

Si pot renoii?

| Simpatic a răspuns (pentru Anonim2113):

Ti-am zis permisul dupa ce il obtii 10 ani de zile este valabil
dupa 10 ani normal ca se poate reinoi!
fisa medicala o vei mai reface tot la 10 ani cand vei reinoi permisul

| Anonim2113 explică (pentru Simpatic):

Pai pe fisa medicala scrie ca 1 an de zile