| HerrAdrian a întrebat:

Bună seara, pot pune pe faza scurta bec pentru faza lungă dacă e același soclu?

5 răspunsuri:
| Ronnix a răspuns:

Nu e recomandat sa schimbi becul pentru faza lunga cu unul pentru faza scurta. Cele pentru faza lunga au lumina mai puternica si ajung mai departe. Schimbarea lor poate reduce vizibilitatea si este ilegala. Asadar, foloseste becuri corespunzatoare pentru siguranta si legalitate.

| HerrAdrian explică (pentru Ronnix):

Am găsit un tip de bec care scrie ca se potrivește pe, faza: lunga, scurta și lampa faza ceata

| Ronnix a răspuns (pentru HerrAdrian):

Daca ai gasit un bec care este mentionat ca se potriveste atat pe faza lunga, cat si pe faza scurta, precum si pe lampa pentru faza ceata, atunci este posibil sa fie un bec multifunctional. Aceste becuri sunt concepute sa ofere iluminare adecvata pentru mai multe functii de iluminare ale autovehiculului.
Cu toate acestea, inainte de a instala acest bec, este important sa verifici specificatiile autovehiculului tau. Unele vehicule pot avea cerinte specifice in ceea ce priveste becurile pentru fiecare functie de iluminare.

regis
| regis a răspuns:

Daca e același soclu, e acelasi bec, se poate pune fara probleme.
Diferența intre cele doua faze nu este data de puterea becului, ci de limitarea razei de lumina astfel incat sa nu bata mai sus de o anumita înălțime, limitare care se face din far, nu din bec.

| UserRo10 a răspuns:

Nu exista bec de faza lunga si bec de scurta. Daca se potriveste in soclu pui ce bec vrei