| Robert01zrb a întrebat:

Bună seara TPU, am si eu o mică întrebare, practic vreah sa imi iau tt piesele sa construiesc o mașină
as lua o carosesrie motor interior si restul componentelor si sa o construiesc practi si nu stiu daca pot face asta, gen sa ii fac acte si restul ce trebuie pentru a circula cu ea, mai exact daca luteti sa imi spuneti daca e posibil si ce acte am nevoie ca sa fac asta

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ca sa iti fie foarte usor cu actele, cumpara o caroserie cu acte. Altfel este foarte complicat sa obtii o serie de caroserie poansonata individual la RAR, omologata individual, gasit numarul ei de omologare, etc.
In momentul in care ai o caroserie omologata cu acte, pui ce motor, transmisie si roti scrie acolo, si ai o masina cu acte, cu omologare de tip. Altfel este extrem de lung procesul de omologare individuala a unei masini, se cer foarte multe teste (la care trebuie sa te incadrezi in niste standarde foarte ridicate), iar Registrul Auto Roman iti cere sa construiesti doua masini identice, una urmand sa fie supusa unor teste care o vor distruge dpdv structural, in scopul de a afla daca rezista normal la solicitarile normale/la un impact.
Aceste teste se pot face doar la Bucuresti, in singurul laborator RAR.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu functioneaza asa cum vrei tu, ca-i ilegal sa sofezi o masina care nu se poate inmatricula, facuta din bucati. Fiecare motor are o serie unica care-i omologata de producator, un anume design depinzadn de modelul prdus de fabricat si pe care tu trebuie sa o inscrii sub numele tau, avand niste acte de propietate samd.
Daca o faci din bucati trebuie dupa aceea sa-i faci proiect si sa o omologhezi...
Ce vrei tu pare a fi mai mult o masina de jucarii pentru copii, nu una reala care functioenaza pe sosea.