| AdxAndree263 a întrebat:

Bună seara, vin și eu cu o întrebare, de ce imi apare in bord cheia service și check Engine urmate de avertizarea:verifica șistemul antipoluare și verifica injecția? Eu am mai pus-o pe un tester dar fără rezultate, aș aprecia răspunsul dumneavoastră.
Codul de eroare :p2002 diesel particulate filter below threshold bank 1.
O seara frumoasa!

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

laughing ai pus-o pe tester dar fara rezultate laughing cum adica fara rezultate, dar codu ala P2002 ala ce este?

Pfff te doare mintea, sta mita in coada.Tu la testeru ala ce ai pus-o ca idee, la ce anume te astepti sa faca acel tester, sa iti repare masina sau ce anume?

Testerul ala aia face, iti arata mura in gura posibile probleme ce masina ta le are.
In cazul tau ai un cod ala ce ai spus P2002.

Deci posibile cauze ar fi :

-Filtru de particule infundat, sau defect
-Sensor defect
-Iti curge aer pe undeva, de regula inaintea filtrului aluia de particule.

Daca filtru ala este doara infundat, atunci curata-l, cheia aia ce iti apare in bord, aia iti arata, ca este timpul sa faci o curatare a filtrului de particule.

Tu ni ai curata, asa ca s-a aprins lumina aia Engine. Daca tot mai mergi asa cu masina, o sa se infunde de tot acel filtru si dupa nu o sa ii mai poti face nimic, va trebuie inlocuit.

Asa ca pune si fai o curatare, apoi luminile alea trebuie sa dispara, iar daca nu dispar, dupa curatare, sterge tu acele coduri si dupa ce vei conduce o vreme, o sa vezi daca mai apar sau nu.

Daca nu mai apar, atunci aia a fost problema, curatarea acelui filtru, iar daca apare, atunci verifici conducte, furtune pe acolo in jurul acelui filtru sa nu scape pe undeva aer.

Filtru ala se curata la anumite intervale, acea cheie ce spui tu, aia iti arata.curatarea se face, daca nu stii, cauta pe Youtube si vezi cum, apoi faci si tu.
Bafta

2 răspunsuri:
| MariusBogdan123456 a răspuns:

Salut am bagat in fordu meu 4000 de euro si ma depasit un sharan cu 7 pocaiti pe autobahn si acum vreau sa il dau la remat

| Simpatic a răspuns (pentru MariusBogdan123456):

Daca pocaitii aveau sub capota motor de 600 CP? laughing
sa nu ne luam dupa aparente zic
am un amic, un tampit, isi creaza ceea ce in limbaj de tuning se numeste sleeper, cu o "tigaie" din 1998 cu 400 CP si sub 1000 kg face un Porsche panamera de 600 cp, deci aparentele inseala zic, ca si in cazul anumitor oameni!
eu as vrea sa fiu "nefericitul" din panamera de 600 de cp, nu cel din tigaia de 400winking