| elena3179 a întrebat:

Buna ziua! Am efectuat astazi ITP-ul pentru o masina (Hyundai i30) din 2015. Este prima mea masina, eu fiind sofer incepator.

A trecut ITP-ul fara probleme, insa cei de acolo au stabilit data urmatorului ITP pe 18 septembrie 2025. Am observat asta cand am ajuns acasa. Dar din cate am citit, ITP-ul anual este obligatoriu doar pentru masinile cu o vechime de peste 12 ani. A mea are 9 ani...

Imi scapa ceva? Ce pot face?

7 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Din cate mi-a spus cineva, in RO s-a trecut la inspectie anuala, deci nu conteaza ce masina, sau din ce an, cu exceptia cand e noua te duci dupa 2 ani.

| MihaitzaItza a răspuns (pentru relian):

Cineva te-a mințit rău.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Tot ce poți face e sa mergi la ei sa le spui de greșeală.

| kalasnicov22 a răspuns:

Dupa 10 ani inspectia se face anual.

| goguPatent a răspuns (pentru kalasnicov22):

Doar ca nu.
Dupa 12 e anuala.

| relian a răspuns (pentru MihaitzaItza):

Daca ala asa stia, poate ca nu era informat. Oricum la mine de anul ce vine nu se mai face deloc, au spus ca e timp pierdut si nu ajuta la nimic laughingndar sa stii ca au dreptate, au facut asta, dupa ce au analizat situatia.
Cred ca individu ce mi-a spus, era cam pe dinafar, desi locuieste in RO, pentru ca mia mai spus niste balarii, dar am lasat de la mine laughing

| MihaitzaItza a răspuns (pentru relian):

Stai intr-o tara din Africa sau de ce e timp pierdut sa mergi cu masina in siguranta?