| DaTRoll a întrebat:

Ce trebuie sa fac sa mut un autoturism pe numele meu? Acum este pe numele tatalui meu care a decedat si a expirat si asigurarea. Acum vreau sa o pun pe numele meu( am 19 ani) si nu prea stiu ce trebuie sa fac. Asigurarea pe numele meu ar depasi 900 lei pe an?

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Faci succesiunea.
La 19 ani, da.

| Vladut123456 a răspuns:

Pai trebuie sa o stergi de la el la primarie si sa o pui la tine,sa ai fiscal,daca nu ai fiscal il poti scoate de la primarie dupa ce o treci la tine,si exista agentii sa le spun asa ce se ocupa ei cu tot, se duc la rar si tot, cel putin tata asa a facut, iar in legatura cu asigurarea pe un an, cam asa va fi.

| alexander911s a răspuns:

Pentru a pune-o pe numele tău este nevoie să faci contract de act vânzare cumpărare la un notar (bănuiesc).
Cât pentru asigurare, informează-te dacă este în vigoare vreo lege pentru conducătorii noi, tip cum este în Italia legea Bersani, în care conducătorul cu puţină experienţă are dreptul să ia clasa tatălui său, sau al cuiva din propria familie.
Dacă nu există aşa ceva în România, este mai bine să o laşi pe numele tatălui tău o perioadă de timp.
Baftă

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru alexander911s):

N-auzi că e mort?

| alexander911s a răspuns (pentru anonim_4396):

Ah, îmi pare rău, citisem tot în grabă şi nu am citit partea cea mai importantă.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Trebuie sa faci procedura succesorala si sa obtii certificatul de mostenitor, prin care masina sa-ti fie atribuita tie, daca mai sunt si alti mostenitori.
Cu acesta vei putea inmatricula masina pe numele tau.

| DaTRoll explică (pentru anonim_4396):

Am facut succesiunea la unele chestii, trebuie sa apara strict si masina pe succesiune?

suntserios
| suntserios a răspuns:

S ar putea ca la 19 ani asigurarea sa depaseasca 900 ron