| alondrakiss a întrebat:

Bună ziua! Mi s-a stricat mașina, iar asigurarea am făcut-o pe un an de zile.Cum pot sa o recuperez? Că dacă o vindeam cuiva puteam recupera...

Răspuns Câştigător
| adryang78 a răspuns:

Adică o scoți din circulație.
O poți scoate la cerere. Dacă faci dovada că ai spațiu în care să o păstrezi, nu ai nevoie de certificat de casare. Dacă nu, trebuie s-o duci la un centru autorizat, pentru distrugere.

8 răspunsuri:
| adryang78 a răspuns:

Recuperezi asigurarea numai dacă o vinzi sau o casezi și aduci dovada către asigurator.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Trebuie sa o predai undeva, sau sa o radiezi la cerere (daca ai teren pe numele tau), ca sa depui cerere de restituire, cu dovada radierii.

suntserios
| suntserios a răspuns:

O dai la fier vechi si o radiezi

| alondrakiss explică (pentru adryang78):

Cum adică o casez?

| alondrakiss explică (pentru adryang78):

Daca o scot din circulație mai iau banii pe ea plus asigurare?

| alondrakiss explică (pentru adryang78):

Recuperez asigurarea cât a mai rămas din an?

| adryang78 a răspuns (pentru alondrakiss):

Asigurarea o recuperezi. Banii pe ea înseamnă prețul la fier vechi, nu mai știu cât e acum pe kilogram.

| alondrakiss explică (pentru adryang78):

Dar dacă o duc la dezmembrări cât as lua pe ea?