| aLeXz95 a întrebat:

Care este cel mai puternic camion ce are voie pe drumurile publice?

Răspuns Câştigător
| angel74dm a răspuns:

Tonajele totale maxime admise pentru vehicule sunt următoarele:

Autovehicule:
- cu două axe, având distanţa între axe:
- mai mică de 4, 0 m--------------------16, 0 t
- egală sau mai mare de 4, 0 m----------17, 0 t
- cu trei axe--------------------------22, 0 t
- cu patru axe-------------------------24, 0 t
- autobuz articulat cu trei axe--------26, 0 t

Remorci:
- cu două axe, având distanţa între axe:
- mai mică de 4, 0 m------------------- 16, 0 t
- egală sau mai mare de 4, 0 m--------- 17, 0 t
- cu trei axe------------------------- 22, 0 t

Combinaţii de vehicule:
- autotractor cu şa şi semiremorcă:
- cu trei axe------------------------- 30, 0 t
- cu 4 axe, având distanţa între axe:
- sub 2, 0 m--------------------------- 34, 0 t
- egală sau mai mare de 2, 0 m--------- 36, 0 t
- cu 5 şi 6 axe (indiferent de dist. între axe)---- 40, 0 t
- autotren (autovehicul + remorcă = total 4 axe)--- 34, 0 t
- combinaţie având 5 sau mai multe axe------------- 40, 0 t

Menţionez că de fapt orice tonaj are voie pe drumurile publice, (de exemplu vehiculele care transportă gabarit depăşit, 60-70 de tone) dar acestea circulă cu regim special şi plătesc o căciulă de bani, în funcţie de tonaj şi distanţă. Cu stimă, Angel.

4 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Productie de serie este Volvo FH 16 700, iar editie limitata este acesta http://www.ciocoflender.ro/......-lume.html facut de Scania dar sunt decat 2 modele facute pentru o firma pe comanda!

| a1doru a răspuns:

Autorizatia de a circula nu se da in functie de puterea motorului ci de tonaj.angel74dm ti-a dat raspunsul corect.

| LLTCATpRoduction a răspuns:

Pai din astea din Europa MAN este cam cel mai bun.mai este Volvo parca.dar MAN mananca soselele.pe alea din America nu le stiu

| papu97 a răspuns:

Cel mai puternic camion de serie in momentul de fata este Scania R730