| anonim_4396 a întrebat:

Ce masina ti-ar placea sa ai?

35 răspunsuri:
| LTAA a răspuns:

Depinde de bani si folosirea zilnica.
VW Up!, Dacia Logan, Skoda Octavia/VW Golf/Seat Leon.

| neutrino a răspuns:

Ma multumesc cu cea pe care o am, nu-mi doresc alta.

| AdrianDihoricescu a răspuns:

Nu-mi plac maşinilie, mă folosesc de ele, dar nu-mi plac. Dacă vrei să vorbim de femei frumoase, vinuri bune, ţigări alese, găsim plăceri. Ce plăcere îţi oferă o maşină? Ţie de ce îţi place o maşină?

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

O masina de spalat vasele

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru AdrianDihoricescu):

Plăcerea de a conduce, de a te plimba, de a explora orase indiferent de vreme in timp ce sezi comod.
Daca tie nu iti place un lucru anume asta nu inseamna ca trebuie sa dai cu batul in el.

| JohnnyBi a răspuns (pentru anonim_4396):

Placerea de a te plimba? da, cu yamaha R1 a mea. nu este masina, dar placerea este. cu a1a la 100, cu a2a la 200 si mai departe tot asa, e o placere vinovata.
dar nu pot sa zic ca nu am o placere si in femei frumoase si vinuri bune laughing

| RB26DETT a răspuns (pentru AdrianDihoricescu):

Ok, esti baiat si nu iti plac masinile? ai condus vreodata o masina puternica? ai condus vreodata o masina de lux?
Sa iti raspund la intrebare
Mie, la o masina imi place faptul ca este masina laughing, sunetul motorului, cum pleaca atunci cand apesi pe acceleratie, cum l-am lasat pe unu cu un bmw seria 3 in urma acum cateva zile, baiatul parea grabit, l-am vazut in oglinda ca se apropie destul de repede, atunci am schimbat din a 4-a in a 3-a, am dus-o la 6000 rpm apoi i-am dat inapoi a 4-a si ala cu bmw-ul se facea din ce in ce mai mic in oglindawinking, altceva, cum intra in depasiri, de exemplu cand depasesc un tir sau o coloana si apas pedala la podea, masina pleaca super, cateodata este fain, ma simt ca pe nurburgring atunci cand ma aflu pe un drum mai izolat dar totusi asfaltat laughing, imi mai place la masina stabilitatea pe care o are in curbe la viteze destul de mari, intr-o curba destul de stransa am intrat cu 70 km/h, masina nu a prea simtit-o, cum se aseaza masina pe strada, felul in care ma face sa ma simt bine atunci cand o vad in parcare, fostul proprietar a intretinut masina ca pe o caruta dar totusi merge ca noua dupa 400 000 km din anul 1997, toti acesti km facuti pe GPL, un volvo v40 cu motor de 2.0i 136 cai putere!
Sa raspund si la intrebarea pe care am dat click,
mi-ar placea sa am oricare volvo dintre s60, s80, v70, xc70, xc90, 850 T5-R

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mie mi-ar placea un Nissan Skyline GTR-34 sau un Lamborghini Murcielago sau un Lamborghini Aventadorwinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru JohnnyBi):

Mie cel putin imi place sa ma plimb cu masina, in special pe timp de noapte sau cand norii arunca pe noi cu ploi sau zapezi. big grin
Motoarele intr-adevar par interesante. tentante. te doare fix in pix si de aglomeratii.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

In momentul asta vreau o Astra F 1.4-1.6 8v.
Am mai avut o Astra, si am ramas cu o impresie buna big grin

| JohnnyBi a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, dar creste adrenalina, creste si pericolul. + ca primul lucru care te invata orice instructor moto este "esti ninja. nimeni nu te vede in trafic". asa ca ori ai nervi de otel sa suporti ratati care iti taie fata mereu, ori cedezi nervos la un moment dat

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru JohnnyBi):

Eh prin orase ca Bucurestiul intr-adevar trebuie sa fii precaut la cum se baga unii cu masinile. dar tot pare tentant. Am vazut azi un motor in trafic ce trecea pe langa coloana de masini si ma gândeam la ce ziceai tu.
Exista vreo limita de înăltime la motoare cumva?

| JohnnyBi a răspuns (pentru anonim_4396):

Destul de scund sa poti atinge cu varfurile solul, destul de inalt sa fie confortabil. limita este ceea ce vrei tu de la un motor

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru JohnnyBi):

Dar daca ai undeva pe la 2, nu ar fi nici o problema, nu? Sper.

| JohnnyBi a răspuns (pentru anonim_4396):

Iti iei ceva mai mare gen gixxer 1000, cbr 1000. de obicei ce trece de 1000cmc sunt balene. yamaha virago 535 este comfortabila pe genul cruiser/chopper, un adventure/touring iar sunt inalte (saua la peste 92 cm de sol...).

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru JohnnyBi):

Daca nu te superi, mi-ai nascut niste curiozitati. Si la motociclete poti avea cele 3 tipuri de tractiune? Daca da, care ar fi cea mai avantajoasa?
In oras cam cat ciupeste una de 1000?
E vreun risc daca stai la bloc si o parchezi prin zona?

| JohnnyBi a răspuns (pentru anonim_4396):

Doar spate. 3 tipuri de distrubutie in schimb: cardan, lant, coarda de cauciuc. depinde de tipul de motocicleta: cam toate in afara de choppere au lant, chopperele au cardan sau coarda. avantajos este cardanul, mai putin de ingrijit la el. la lant trebuie uns, se schimba distributia cam din 30-40000 in cam asa, trebuie degresat. adica din 500 in 500 km trebuie sa il degresezi + uns. adica spalat motocicleta si lantul, stai sa se usuce, ii dai cu spray si aia e.

ciupeste destul. pe la 8-12% depinde cat ii dai. daca esti calm si stii motocicleta scazi pe la 7%.
risc mereu o sa fie. 4 malaci ti-o pot lua pe sus, are cam 200-250 kg o motocicleta. risti sa ti-o zgarie de invidie (acelasi risc ca si la masina), risti bulangii sa ti-o dea jos (trebuie sa ai grija unde o tii + lant antifurt) si uneori risti bulangii sa iti dea pe sa cu solutii corozive (daca ai dusmani...). daca stii ca nu are nimeni boala pe tine si ii iei antifurt si husa (sa nu se puna praful pe ea, ploaie, alte probleme) si o pui sa nu deranjezi vreun dobitoc (genul care vine beat acasa si nu stie cat de lunga/lata este masina si da peste mobra) e ok. eu o tin la bloc pe timpul zilei, seara plec cu ea din oras.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru JohnnyBi):

A. deci necesita ceva intretinere, nu gluma. Dar presupun ca merita la ce senzatii ofera.
Multumesc mult ca ai avut rabdarea sa imi explici. big grin

| JohnnyBi a răspuns (pentru anonim_4396):

Depinde de ce fel de om esti. chopperul este pentru cei mai calmi, naked pentru ceva intre cruiser si vitezane, vitezane pentru amatori de senzatii tari si moarte rapida, touring pentru genul ala de drumetii lungi cu doar vantul in casca, enduro/cross pentru padure/offroad, s.a.m.d. daca esti incepator si nu stii ce vrei iti iei o idee generala. mie imi plac vitezanele de ex, dar fiind incepator alea nu iarta greseli pe care sigur le faci ca incepator, asa ca mi-am luat naked, ceva mai iertatoare pentru 2-3 ani de inceput. pe urma voi lua o vitezana sau chopper, in functie de cum evolueaza placerile mele cu varsta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru JohnnyBi):

Presupun ca la vitezane prin moarte rapidă te referi la cazurile vitezelor excesive, nu?
Pe timp de noapte mai ai voie sa circuli cu motocicletele?

| JohnnyBi a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai ai voie? a interzis cineva in ultimii 60 de ani de legislatie rutiera chestia asta? da si mie decizia/hotararea/ordonanta care prevede asa ceva. motocicleta este vehicul si se trateaza ca atare din toate punctele de vedere, fie parcari, depasiri, intoarceri, reguli de circulatie, cu mici exceptii (gen poti depasi vehicule fara sa treci de axul drumului in unele situatii, etc). moarte sigura ma refer ca nu te poti abtine sa nu ii dai. motorul ala cere viteza si oricat de cumpatat esti tot ii dai. eu am permis de B de 6 ani, nu am fost teribilist niciodata cu masina, cand mi-am luat motor i-am dat 180 in primele 6 zile... oricat te abtii, te ia valul. si a2a chestie, nu iti dai seama cand o faci. obisnuit cu masina la o depasire sa dai talpa, intri cu 70, iesi cu 110 din depasire, la motor, aceleasi conditii, iesi cu 200+ din depasirea aia. nici nu stii cand ajungi la viteze astronomice

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru JohnnyBi):

Nu mai stiam sigur, parca vazusem pe la stiri mai demuult ceva de genul cum ca ar vrea sa interzica motocicletele din vina zgomotului prea mare. Dar se pare ca m-am inselat atunci big grin

| JohnnyBi a răspuns (pentru anonim_4396):

Eh rahat. pentru 2-3 dobitoci fara silencer la toba sa interzica 10000 de posesori de permis de A (cel putin) este o prostie. o motocicleta in mers are 73 decibeli cu toba cu silencer. plange mai tare un bebelus decat sta un motor in turatii acceptabile

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru JohnnyBi):

Notat. big grin
Scoala cum o faci?
Intr-o parcare special amenajata sau?

| JohnnyBi a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu esti o persoana tare curioasa. ii zice poligon, nu este parcare, este o zona special amenajata in acest sens. scoala o faci ca la B: mai intai teoria, pe urma practica. te trimit in poligon, dai de instructor, iti da motocicleta, iti face teoria, iti arata ce si cum si incepi sa te rotesti intre jaloane. dupa 12-14 ore de plimbat in poligon pentru prima proba pentru examen treci cu instructorul ca pasager in trafic. dupa alte 12-14 ore (in total 24 + 2 ore pentru examen) termini scoala. depui dosar, dai proba teoretica, o iei, treci la practica. te programeaza te duci cu echipament (obligatoriu casca, unii politisti te obliga si geaca, manusi, cizme, pantaloni), te striga, dai cu prezenta, te urci pe mobra si faci prima proba. daca esti admis, astepti sa termine si ceilalti, te sui ca martor in masina scolii (instructor la volan, politist pasager + 2 martori). stai martor la altii, te sui pe mobra, instructorul tau moto in spate si casti in urechi. asculti ce zice politistul, faci ce zice, termini. deci la examen vor fi minim 2 instructori, politistul, tu, alti motociclisti wannabe. o droaie de oameni rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru JohnnyBi):

Si stresanta?

Tu folosesti go pro sau ceva sa filmezi traficul? big grin

| JohnnyBi a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca imi dai si mie 1700 ron sa imi iau go pro, cu cea mai mare placere laughing. altfel, nu :/. ca no tengo dinero, no tengo dineroooo rolling on the floor. de banii aia imi iau evacuare custom, semnalizari pe led si bixenon si fac si plinul rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru JohnnyBi):

Suna mai tentanta a doua parte laughing Da chiar, ce motor ai? big grin Am inteles ca naked, dar mai precis asa big grin

| JohnnyBi a răspuns (pentru anonim_4396):

Momentan un yamaha fz6. pentru inceput e iertatoare. daca scapi mana in gaz nu pleaca direct la 150 la ora, e mai calma

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru JohnnyBi):

Aha big grin iar degresarea si ungerea la 500 km i-o faci tu?