| anonim_4396 a întrebat:

Ce masina ti-ar placea sa ai?

35 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa mi s-a recomandat, asa fac. oricum imi ia 15 minute

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru JohnnyBi):

Si e greu de facut operatiunea sau se poate face si in "fata blocului"?

| JohnnyBi a răspuns (pentru anonim_4396):

Cat timp ai motorina+ulei ca degresant si spray special de ungere (pe la 55 lei, ajunge pentru destul timp) si 2 lemn/ceva in care sa tii contra cricului sa stea roata din spate in aer (sau un tovaras) da. ridici roata, il degresezi, astepti sa se usuce, bagi mobra in viteza si dai cu spray pe lant. ori o duci la spalatorie pentru degresare si dai cu spray pe urma. sau iei un stander si pui roata din spate pe stander si faci aceleasi chestii

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru JohnnyBi):

E mai costisitor decat intretinerea unei masini? :-s

| JohnnyBi a răspuns (pentru anonim_4396):

Pana la 28-30 de ani esti considerat sofer "de risc", adica incepator si costa RCA cam 550 lei/an (eu am dat 271 la asirom pe 6 luni, am permisul de 1 luna pentru A). un motor de 600 cmc are cam 3 litri de ulei, deci un schimb il faci in cam 120 ron cu tot cu filtru. anvelopele tin cam 15000 km daca ai grija de ele, te duc in vreo 170 euro si astea...e mai ieftin decat la masina intretinerea, dar nu cu foarte mult. desi te costa consumabilele mult mai putin ca la masina, faci reviziile de 2 ori mai des, dar tot iesi mai ieftin ca la masina