| pocandpoc a întrebat:

Cine aduce masini din Germania?

8 răspunsuri:
| Amidamaru a răspuns:

laughing

| pocandpoc explică (pentru Amidamaru):

Ce razi ma?

| IMC90 a răspuns:

Oricum, nu stiu cat o sa mai se poata circula cu alea, ca taxa de prima inmatriculare e colosala si in Bulgaria nu mai tine mult smecheria...

| Rolandgl a răspuns:

Salut. Chestia cu taxa auto inca merge si nu o platesti deloc. Se da statul in judecata si procesul se castiga intr-o luna, o luna jumate dupa care inmatriculezi masina cu taxa 0. Intimpul asta tu circuli cu numere provizorii. Si cat despre numerele de Bulgaria, cine are masina inscrisa pe tara asta nu o sa aiba probleme nici pe viitor chiar daca era vorba ca o sa dea o lege precum ca nu vor avea voie sa circule mai mult de 3 luni in Romania. Mai intai proiectul de lege este in Germania, pentru ca de acolo a inceput problema, si daca si aproba asa ceva, apoi o sa dea legea si la noi. Dar si asa se stie sigur ca o data la 3 luni cei cu masini de Bulgaria o sa schimbe procura cu alta noua, apoi pot conduce linistiti prin tara. Nu stiu de cei care au masina inscrisa direct pe numele lor. Si in rest... cu intrebarea ta cine aduce masini din Germania..stii bine ca toata lumea. Eu de exemplu sunt in Germania acum dar depinde si ce masina vrei pentru ca tot romanul vrea masina dar nu se gandeste si ce costuri sunt si riscurile pe care le ai cand te apuci ca cutreieri atata drum. Nu o data am patit sa se faca figuri cand spui cat si cum, cu toate ca nu aveau nici cea mai mica idee de cum si cat dureaza.

| pocandpoc explică (pentru Rolandgl):

La pretul asta 2000-2600E golf sau passat... deci, la bani astia imi aduci si din 2002-2003?

| Rolandgl a răspuns:

Nu pot sa iti spun decat ca in perioada asta nu prea mai aduce nimeni masini multe pentru ca vine sfarsitul de an, si eu nu ma bag la masini sub 5000 de euro pentru ca nu se mai merita. Sunt multi care aduc si masini la preturi mai mici si sfatul meu e sa incerci sa te documentezi mai intai pe mobile.de si autoscout.de, sa vezi peste ce preturi dai pe acolo, ca sa nu ai surpriza sa te pacaleasca la pret si sa stii si tu cu ce banuti sa te pregatesti din timp. Si pe cele doua stie-uri sa cauti in limba germana mai bine pentru ca iti gaseste alte rezultate decat daca ai cauta in romana sau engleza. Dai cautare detaliata, apoi pui un cod postal, de ex Nuremberg 90401 si o raza de 100-200 km. Fii atent la vanzator. Privatul e mai indicat decat handlerul. Succes

| Amidamaru a răspuns (pentru pocandpoc):

Ce ma ce?

| pocandpoc explică (pentru Amidamaru):

Nu...ca ce? pampalaule