| Floryn9 a întrebat:

Cine imi poate explica urmatorul fenomen de la masina?
https://www.youtube.com/watch?v=BqLmDjmmFS0

3 răspunsuri:
| Clantza a răspuns:

La orice masina pedala de acceleratie este conectata la o valva care controleaza fluxul de aer care intra in motor. Cand ai acceleratia la podea, valva este complet deschisa, iar calculatorul de injectie compenseaza prin injectarea unei cantitati mai mari de combustibil. In momentul in care iei piciorul de pe acceleratie, nu mai intra la fel de mult oxigen in motor iar combustibilul in exces din cilindri se aprinde pe conducta de evacuare (masinile de performanta au capacitate cilindrica mai mare deci si combustibilul nears din cilindri este mai mult, de asta flacara ajunge pana la toba de esapament). Sper ca te-am lamurit cat de cat happy

| relian a răspuns:

Si ce doresti mai exact sa stii? De ce scoatea aia flacari? Masina aia nu mai are catalizatoare,au fost scoase si respectivul idiot daca ai observat accelera masina brusc, repetat, ceea ce duce la o ardere ncompleta a benzinei in cilindri, ca urmare benzina nearsa compet mai iese si pe esapament si acolo ia foc, adica ce ai vazut in acel clip.Acum pe linga subiect,vazui ca cineva spune ca daca apesi pedala nu stiu ce deschide. Povesti, la msinile care au calculator atunci cind apesi pe pedala de acceleratie tu de fapt nu deschizi absolut nimic, tu pur si simplu apasind pe pedala faci ceva contacte electrice, trimiti ceva impulsuri electrice catre calculator si ala deschide fctie de ce tu apesi benzina, aer ettc.Masinile cu calculator nu sint ca cele cu carburator, apesi acceleratia si direct deschisi clapete de aer bla bla.Tu la galeria de aer ai un Throttle Body, nu stiu exact cum i se spune in romana, ceva pe unde se admite amestecul spre cilindri.Deci acest Throttle este electronic si este comandat de calculatorul masini,nicidecum de pedala de acceleratie, deci este un fel de carburator electronic.Tu cind apesi pedala in fctie de apsare calculatorul masini calculeaza totul, cit aer, cita benzina si asa mai departe, cit de deschis sa fie acest arburator etc.

| Clantza a răspuns (pentru relian):

Bullshit. Pedala da comanda la clapeta de acceleratie la orice fel de motor (benzina sau motorina) direct sau prin calculator. Dar clapeta de acceleratie este prima care raspunde la comanda (cand apesi pedala), ECU face doar ajustari la cantitatea de combustibil care intra in motor pentru a pastra aceeasi proportie aer/combustibil. A ramas acelasi principiu si dupa ce s-a inlocuit cablul de la pedata de acceleratie cu senzor.