| SaveTheNature a întrebat:

Cum imi dau seama ce norma Euro este o masina Euro 1 2 3 4 5 etc?
Daca nu scrie in acte ma refer(cum ar fi la autovehicolele din Marea Britanie).
Exista vreun tabel cu anii si norma de poluare a masinilor? sau un tabel cu emisia de Co2 al fiecarei masini in functie de anul fabricatiei sai marca masinii?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citeste aici; http://www.buhnici.ro/......masinii-2/
succes

5 răspunsuri:
| SaveTheNature explică:

Ps: De ex un Volkswagen Polo din 2002-2004? ce norma de poluare e? si cam cat ar fi taxa de inmatriculare?
Exista vreo optiune mai buna in afara de volkswagen polo care sa fie anul fabricatiei sub 2004 si la care sa fie taxa de inmatriculare mai mica?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai bine este sa mergi la RAR si acolo au o baza de date (cu o copie dupa carte). Ca de acolo primesti hirtia cind mergi pentru inmatriculare.

| SaveTheNature explică (pentru anonim_4396):

Sa presupunem ca vreau sa cumpar o masina si inainte sa o cumpar vreau sa stiu aproximativ ce euro este masina, sa nu dau banii daca nu e conform cerintelor mele. Ce fac iau clientul si mergem impreuna la Rar? si platim jumi juma? Nu exista nici un tabel ceva?

| autostiri a răspuns (pentru SaveTheNature):

Din 2002 pana in 2005, vw polo are euro 3. http://www.autostiri.info/

| olixandru a răspuns:

Uite aici un link cu date tehnice pentru majoritatea autovehiculelor, emisie noxe CO2, consumul urbat, intraurban, mediu, volum portbagaj, cuplu maxim, viteza max, timp acceleratie 0-100 km/h http://www.vipercar.com/index.php?route=product/category&path=144