| LisaJulie a întrebat:

Cum trebuie întreținută o mașină electrica? Sunteți pro sau contra mașini electrice? Dacă da de ce?

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu trebuie sa ii faci nimic special, din contra e mai usor de intretinut. Problema e ca nu avem infrastructura de incarcare noi si majoritatea lumii

| mihai69 a răspuns:

Conform manualului de utilizare.
Pro 1000%.
Pentru că e foarte mișto!

| mihai69 a răspuns (pentru suntserios):

Acum o săptămână am văzut o Tesla cu număr de BV în sudul brațului Sithonia din Halkidiki. Oare cum o fi ajuns acolo?winking
Nu mai e chiar așa cu infrastructura, acum e bine.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru mihai69):

Ia gandeste-te intr-o luna de august daca din cei 1 milion de romani care pleca in Grecia in vacanta intr-un sezon 10% ar merge cu masini electrice cum ar mai fi?

| mihai69 a răspuns (pentru suntserios):

Minunat. Mai puțin fum pe șosele și prin stațiuni.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru mihai69):

Si cozi de km la statiile de incarcare.
Si banuiesc ca stii de fapt ca poluare la masinile electrice nu dispare ci se muta, doar atat.

| gaminator a răspuns:

Desi ar parea avantajos sa ai o masina electrica astazi, cu siguranta varianta pe carburant este mult mai accesibila si mai de dorit pentru ca incarci la pompa in 2 minute, nu stai cu masina la incarcare, nu mai ai grija ca ramai undeva fara baterie la o distanta lunga si trebuie sa planifici durata calatoriei impreuna cu durata de incarcare a bateriei. Problemele cu reparatia se rezolva usor la masinile pe carburant, la cele electrice poti avea probleme pentru care sa te cheme in Austria sau elvetia pentru reparatie, plus costuri mai reduse la o masina clasica. Mașinile pe carburant își păstrează valoarea mai bine, ai foarte multe modele din care sa alegi preferential, iar atunci cand vine vorba de poluare, bateriile la electrice sunt o mare problema, reciclarea cere un proces complex si costisitor singura problema cu masinile pe carburant, in special diesel este in oras din cauza ca elimina particule, dar in rest natura are nevoie de dioxid de carbon pentru a produce oxigen pentru oameni, problema este ca administratiile nu gandesc orasele cel putin in Romania astfel incat sa avem spatii verzi si parcuri care sa absoarba emisiile si sa avem un aer curat.

| mihai69 a răspuns (pentru suntserios):

Stiu că se mută, asta e și ideea. Centralele electrice nu sunt în orașe. Plus că nu toate sunt poluante (eolian, solar, hidro, nuclear...)
Cozi la stații de încărcare nu am văzut nicăieri. Încă.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru mihai69):

Eu nu ma refeream la poluarea pentru poducerea curentului electic ci la poluare producerii masinii in sine. Stii ca este extrem de poluanta industria de producere de baterii pentru masinile electrice.