| 46ana a întrebat:

Dacă am dat examenul teoretic în românia pot da examenul practic în Austria.
Sau pot sa dau în limba română, nu știu germană.

5 răspunsuri:
| Andreipho a răspuns:

Pai ce dai examen mai exact?

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, categoric nu.
Ce treaba are politia romana cu Politia austriaca?

Daca vrei pemis in Austria, mergi acolo, dai examenul in limba germana si apoi susti traseul cu un Politist sau examinator tot in limba germana, obtinand un permis auto in Austria.

Pentru Romania este diferit: faci scoala cu un instructor roman, dai examenul auto in romaneste si susti traseul tot in romaneste cu un politist, primind un permis auto romanesc.

| Korkodeln a răspuns:

Problema ta nu sunt examenele, problema ta e trebuie sa faci scoala de soferi in Austria! si asta-i reseteaza pe toti, Nimic din ce-ai facut in Romania si nu s-a concretizat cu un permis nu este recunoscut.

Daca faci scoala in Austria poti da si in alte cateva limbi:
"Partea teoretică a examenului de conducere se susține ca test computerizat la școala de șoferi (posibil în germană, engleză, croată sau slovenă, precum și în limbajul semnelor). Examenul practic de conducere poate fi susținut numai după promovarea examenului teoretic."

Poti incerca in limbajul semnelor, ar fi hilarwinking, sau poti face ce fac toti romanii, iei permisul in Romania (poti conduce cu el bine mersi in Austria) si dupa o vreme il preschimbi DOAR DACA VREI (C1/D1 insa sunt obligatorii de preschimbat daca stai si vrei sa lucrezi in Austria) in permis austriac, bingo.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Fals.
Aveai si vreo intrebare?

| LisaJulie a răspuns:

Din ce vad la un comentariu, nu ai orele de curs terminate