| Alexandru250201 a întrebat:

Daca am DPF off e normal cand o pornesc sa mi scoata putin fum?

1 răspuns:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Depinde ce model de DPF ai avut, si cum s-a facut anularea. Unora le scoate fum, altora nu.
Daca se sparge si catalizatorul (din prostia "mecanicului"), scoate fum ca la balamuc, si poate ramane fara certificat in anumite situatii.
Insa fumul poate fi si de la alte cauze, cum ar fi uzura la supape, turbina sau ceva din sistemul de injectie.