| Bujoric a întrebat:

Daca am permis de a2, am voie sa conduc și motor de 650cc? Sau doar pana in 600cc

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

"Ce poti conduce cu permisul de A2:
Vehiculele din categoria A2 - motociclete categoria A2 cu puterea motorului maxima de 35 kw, cu un raport putere/greutate care nu depaseste 0, 2 kw/kg. si care nu sunt derivate dintr-un vehicul avand mai mult de dublul puterii sale."
https://www.youtube.com/watch?v=TmhP2ydrKEY

"Art. 335 Noul Cod Penal actualizat 2024 - Legea 286/2009
(2) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană al cărei permis de conducere este necorespunzător categoriei sau subcategoriei din care face parte vehiculul respectiv ori al cărei permis i-a fost retras sau anulat ori căreia exercitarea dreptului de a conduce i-a fost suspendată sau care nu are dreptul de a conduce autovehicule în România se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă."
https://legeaz.net/noul-cod-penal/art-335

| Bujoric explică (pentru Violleta2022):

Bună! Ce spui acolo este limitarea categoriei de permis pentru A1! Maxima admisa este 125cc, eu avand A2. nu e corect deloc ce ai spus acolo, eu am intrebat altceva. Dar mulțumesc pentru timpul acordat!

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Bujoric):

Cam tot ce răspunde Violetta la aria auto e eronat.

Limitările de A2 sunt pe putere ai greutate nu pe capacitate cilindrica. Dacă tu găsești un 650cc cu până în 35kw