| wooowwww a întrebat:

Daca astazi imi cumpar o masina second hand, cam care este limita anului fabricatiei, am auzit ca 2002 dar vreau si parerea voastra!

6 răspunsuri:
| newparts a răspuns:

Concret poti sa-ti iei orice masina second indiferent de an daca esti pasionat poti lua si olds mobile din anii 50-60 sau mai vechi... acum sa-ti dau o explicatie mai generala de ce este o oarecare limita de ani, ideea este urmatoarea la o masina noua avand in vedere ca suntem intr-o economie de consum cam dupa 8 ani incep piesele de masina sa se strice datorita uzurii si folosirii, de aceea si garantia la un auto nou nu trece mai mult de 3-5 ani sau 100000 km acum depinde si de fabricant si model.

| onasis1961 a răspuns:

Nu există limită de ani!

| wooowwww explică (pentru onasis1961):

Pai si daca cumpar una cu fabricatie in 96 nu crezi c a dupa ceva timp o sa imi faca motoru problemne?

| FurtunaDiesel a răspuns:

Masina poate fi din orice an si ce intreba unu mai devreme nu, daca este intretinuta ca la carte si nu are sute de mii de km nu iti face motorul probleme nici dupa 30 de ani, iti arat oricand Volkswagen Kafer din `63 si merge ca atunci cand a iesit pe poarta fabricii!

| IMC90 a răspuns:

O masina, merge decent cam 10 ani de zile incepand cu data cumpararii DE LA DEALER (deci ''virgina''). Oricum, dupa primii 4 ani de rulaj, deja nu mai este ca noua, iar dupa 7 ani de mers incepi sa cheltuiesti destui bani cu ea (depinde si cat circuli)
Motorul merge bine pana la 100.000 km, apoi incep problemele (mai intai micute, iar ulterior din ce in ce mai mari, pe masura ce te apropii de 150.000 km). Dupa 200.000 km deja poti arunca motorul, ca devine un gunoi uzat care polueaza.

Asadar, o masina SH nu trebuie sa fie mai veche de anii 2006-2007 (ca sa poti sa mergi si tu cu ea macar 5 ani, fara sa ai probleme) si nu trebuie sa aiba mult peste 50.000 km la bord. Trebuie sa tii cont de toat ce am spus, daca vrei sa mergi cu masina si nu sa stai numa-n service.
Cand o cumperi, asigura-te ca esti cu cineva care se pricepe (pentru ca altfel risti sa iei o masina ''lovita si carpita'', si va fi santalie cat o vei mai folosi).

O masina din 2002 are deja 10 ani, deci a intrat rugina in ea.

| 0rlando a răspuns:

Nu există o limită de vârstă, dacă vrei un muscle car, de genul El Camino sau Dodge Charger SRT sau mai știu eu ce, nu poți avea pretenția să găsești unul din 2002, cât despre mașinile autohtone, iarăși, nu anul contează atât de mult, cât numărul de Km parcurși și starea tehnică și vizuală.