| Cristinacolta a întrebat:

Dacă mi-a închis dosarul pentru permis înainte de 18 ani și când am vrut să mă programez la sală nu am putut, asta înseamnă că trebuie să aștept din nou să treacă cele 5 săptămâni?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu spui nicaieri motivul pentru care i s-a inchis dosarul... de ce?

| Cristinacolta explică (pentru Violleta2022):

Pentru a putea da sala, nu și-a dat seama că nu am împlinit încă 18 ani.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Cristinacolta):

Tu nu ai invatat toata legislatia rutiera?
ca acolos crie ca NU poti sustine nici une xamn auto daca nu ai implinit 18 ani!
Deci era de asteptat sa fii eliminat pana vei face varsta legala.
Acum poti sa te programezi la sala, numai DUPA ce vei implini varsta de 18 ani.
Daca tu implinesti 18 ani peste 5 saptamani, abia atunci poti sa te reprogramezi.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti face programarea la proba teoretica cu cateva zile inainte de a implini 18 ani, sigur ca vei face programarea nu mai repede cu ziua urmatoare celei in care implinesti varsta.

| Cristinacolta explică (pentru Ioandelasal):

Păi eu am incercat sa mă programez după ce am împlinit 18 ani, doar că dosarul a fost închis înainte de 18 ani.
Când încerc să mă programez îmi apare că datele nu sunt valide.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru Cristinacolta):

Ce intelegi prin "dosarul a fost inchis"?
Nu poti sustine examinarea doar daca a trecut mai mult de 1 an de la terminarea scolii de conducere sau ai alte impedimente legale, de ex. a fost condamnata pentru anumite infractiuni.
De asemenea nu te poti programa daca nu ai toate actele in termenul de valabilitate, de ex. certificatul de cazier judiciar a depasit termenul de 6 luni de la eliberare.