| ridiche1 a întrebat:

De ce imi lovesc supapele de la tractor pistoanele?(multumesc!)

Răspuns Câştigător
| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

Salut Ridiche, foarte posibil din cauza garniturii de chiuloasa, daca ai pus totul la semne, ax came, arbore cotit si ai reglat supapele conform cartii tehnice a tractorului tau! Ai rectificat cumva si chiloasa $ Altadata scrie si ce tractor ai, tip motor, cai putere, an fabricatie, nu cred ca-i secret!

9 răspunsuri:
| bistrita1984 a răspuns:

Nu ai reglat culbutorii

| ridiche1 explică (pentru Jicarean_Calin_1960):

Am rectificat si chiulpasa. Tractorul este i.o.m belarus, nu stiu anul fabricatiei, motor tip 650.Multumesc!

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns (pentru ridiche1):

Da, de acolo vin problemele, de aceea te-am intrebat daca ai rectificat chiuloasa, si trebuia sa cumperi o garnitura de chiuloasa mai groasa cu cat s-a rectificat din chiuloasa! Acum suna-l pe cel care ti-a rectificat chiuloasa si intreba cat ti-a luat din ea! Bafta!

| ridiche1 explică (pentru Jicarean_Calin_1960):

Multumesc frumos m-ai ajutat!
Anu nou fericit.

| ridiche1 explică (pentru Jicarean_Calin_1960):

Exista garnituri de chiuloasa originale de mai multe grosimi?

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns (pentru ridiche1):

Pentru nimic, sanatate multa si tie!

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns (pentru ridiche1):

Desigur ca sunt, eu ti-am mai scris ca trebuie sa mergi la cel care ti-a rectificat chiuloasa sa-ti spuna cate zecimi ti-a luat din ea, apoi cumperi garnitura de chiuloasa mai groasa cu cele cateva zecimi ce s-au pierdut la rectificare!

| 0rlando a răspuns:

Indiferent de grosimea garniturii, nu ar trebui să-ți lovească supapele de capul pistoanelor. Mai degrabă distribuția nu este bine pusă la punct. Aliniază pinioanele corect și nu ar trebui să mai ai probleme.

| ridiche1 explică (pentru 0rlando):

distributia afost pusa la semne, dar cu doi ani in urma, am bagat set nou totodata chiuloasa afost rectificata motorul pornea, dar scotea multgaz de carter multumesc