| Alexandru250201 a întrebat:

De ce putere e capabila o turbina de 2.5 d de Bmw e60 pe un 2.0 d de e46?

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pe 2.0d, daca ai varianta cu 136cp sau sub, cu pompa de injectie Bosch, nu prea faci putere din motorul ala, ca e lenesa injectia. Degeaba pui alte turbine.
Iar daca ai m47-le de 150cp, ca sa scoti putere mai mare de 180-190cp, iti trebuie in primul rand pompa de inalte de 3.0, apoi te duci spre turbina.
Turbinele nu sunt atat de slabe pe cat crede lumea.
Nu te mai uita la baietii care modifica TDI-uri de la VAG, ca alea au sistemul de management foarte prost, de aia bubuie turbinele si stock.

| Alexandru250201 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Am motorul de 150 de cp si ma gandeam cam de ce putere e capabila turbina aia cu o pompa de inalta de 3.0