| ___iAho a întrebat:

Dupa ce m-am documentat ceva timp am ajuns la concluzia ca o sa imi cumpar un Renault la 18 ani. Sunt deschis si la alte sugestii, am mai facut o postare de genul, dar va rog nu veniti cu sugestii precum Volkswagen sau Opel, pur si simplu nu le agreez. Acum vreau sa va cer parerea voastra, care vi se pare mai ok, Megane 3 sau Laguna 3? Auzisem pareri cum că Megane 3 ar fi mai ok decat Laguna dar vreau sa va intreb si pe voi. Masina va fi pe motorina, cel mai probabil 1.5 dci. Intr-adevar as face drumuri 70% in oras si 30% in afara, dar am auzit ca daca ții mașina mai turata cand mergi in afara orasului nu ar fi probleme. La benzina ar fi problema consumul mare, mi l-as permite cam greu la 18 ani.

5 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

"am auzit ca daca ții mașina mai turata cand mergi in afara orasului nu ar fi probleme"
Nu e doar asta, trebuie ulei de calitate, si intretinerea facuta mai ceva decat ca la carte.
Laguna presupun ca este mai mare si mai complicata la piese, ceea ce este un handicap atunci cand vorbim de o masina folosita preponderent in oras.
Compara de curiozitate preturile pieselor precum:
-amortizoare
-arcuri
-bascule fata
-discuri si placute de frana
-bara fata
-oglinda
-far

S-ar putea ca Megane-ul sa aiba preturile mai mici la piese.

| ___iAho explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Intr-adevar sunt mai scumpe la Laguna, dar nu exagerat de scumpe. De exemplu un far am vazut la vreo 40 de lei diferenta, dar la mai multe piese adunate se strange. Laguna e mai mare, dar am citit ca ar fi si mai confortabila, dar prea mare pentru un incepator. Deci nu mi-e foarte clar pe ce ar trebui sa merg.

| Florian80 a răspuns:

Sugerez pentru ca esti incepator si nu numai de asta-un vw golf de la 4 in sus.merita toti banutii.ai sa vezi. funda?

| ___iAho explică (pentru Florian80):

Nu prea imi plac cele din grupul VAG, dar un golf 6 suna interesant. Ce motorizare?

| Florian80 a răspuns (pentru ___iAho):

As zice macar un 1600 sa nu zic 2000 ca e deja se integreaza la alt barem de impozit.