| UnTipObisnuit a întrebat:

Este mai greu sa ai traseul la scoala de șoferi iarna?

M-as înscrie la începutul lui noiembrie la scoala de șoferi (atunci fac 18), ceea ce înseamnă ca traseul am sa prind sa il dau undeva prin iarna. Mai bine aștept pana vara(dupa bac) sau nu e mai greu sa-l dai iarna decât vara?

Mulțumesc!

15 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Eu am dat iarna si mi s-a parut mai usor. Trebuie doar sa fii mai atent, cel putin eu am prins sa ninga cand am dat traseul si alunecai foarte rau daca bruscai masina, avantajul a fost ca doar am condus pe strazile principale (pe cele secundare nu puteai intra ca era zapada destul de mare) si am scapat de parcarea laterala, am facut doar o intoarcere din 3 miscari.

Nu e chiar asa de speriat sa dai iarna, cel putin eu zic ca e mai bine sa faci scoala iarna ca la un moment dat o sa conduci pe polei, zapada etc, si esti deja pregatit.

| Catrice a răspuns:

Asta dacă ai noroc sa dai examen la câteva zile după ce termini școala.
Nu de alta, da' unii așteaptă 3 sau 6 luni după terminare ca sa poată da examenul.

| Sophieka a răspuns:

Buna

Eu am facut scoala auto pe timp de iarna si pe timp ploios si cu frig. Asta este realitatea, tu trebuie sa stii sa conduci in toate situatiile, nu doar cand e soare si veselie.
Imi amintesc vorba cuiva cand i-am cerut sa ma ajute, si vorba respectiva o dau mai departe... Mi-a spus sa ma pun sa invat si sa dau examenul auto cand sunt pregatita cu adevarat, fiindca nu vrea sa dea in trafic peste inca un prost la volan. Si are dreptate. Asa ca fa scoala cand te simti pregatit, nu te grabii...Ai o viata inainte sa faci scoala. Succes.

| Frank51 a răspuns:

Nu neaparat ca este mai greu, dar cu siguranta vara este mult mai ok. Cel mai bine este sa te inscrii in toamna, sa iei sala si sa te programezi pentru primavara pentru traseu(oricum sunt intervale mari de asteptare).

| mgtow a răspuns:

Depinde ce zic astia de virus daca pun restrictii sau nu. Bagate daca poti

| darrio2007 a răspuns:

Daca prinzi vreme cu ninsoare, este mai dificil decat vara, evident.

| CleanHeart a răspuns:

Nu e greu!

| Liviu a răspuns (pentru Sophieka):

Ai cerut ajutorul, nu ai cerut sa conduca in locu tau mereu.Eu ajut cand pot, mai ales incepatori, ori le fac loc, ori ii incurc mai rau, depinde daca ma enerveaza.Ideea e ca la inceput e greu.Cand am ocazia ori mai parchez o masina ori mai scot din parcare o masina.In o alta ordine de idei, trebuie sa intelegem faptul ca 30 de ore nu face pe nimeni sofer.Ca si in clasa I, te invata alfabetu, dupa trebuie sa inveti tu sa citesti cursiv.Asa e si aici, doar ca aici e vorba de viata unor oameni.Eu era sa calc de 2 ori o persoana pe trecere, am atins o alta masina.Si asta se invata in timp.Mai ales daca nu ai parinti soferi, e jale. Deci nu inseamna ca te prostesti daca esti ajutat laughing Persoana aia care te-a refuzat, sigur nu a avut chef de tine.Eu nu am avut la cine apela, si la cine apelam radea, acum numai e nevoie sa apelez big grin

| Sophieka a răspuns (pentru Liviu):

Buna

Te inteleg si este adevarat. In 20-30 de ore, depinde de scoala, cat iti ofera, daca nu ai pe nimeni care sa te ajute, trebuie sa mai scoti bani din buzunar, pentru ore suplimentare. Intr-adevar si alea sunt cam de jale dar daca nu ai pe cineva in spate sa te sprijine, ai de suportat greutati.
Oricum, mai ales la o varsta atat de frageda, 18 ani, nu prea merita sa devenim soferi, e mai mult de orgoliu. Putini sunt care fac scoala la o varsta frageda pentru a se angaja intr-un job care necesita masina sau doar munca pe masina, sau ca sa faca naveta mai usor, prin masina personala.
In orice caz, cred ca e bine sa faca soferie pe timp greu, ca sa fie mai constient si mai "sigur" de el in momentul in care va fi singur, pe masina, dupa luarea carnetului.

Iti doresc si tie si tuturor drumuri bune si rabdare.

| Liviu a răspuns (pentru Sophieka):

Multumesc asemenea.Trebuie doar sa intelegem faptul ca in trafic e destul de dificil sa te poti descurca la o varsta frageda.Eu am dat de permis la 26 de ani.Si mi-a fost destul de dificil, nu stiu sa merg nici pe bicicleta, nu stiam nici un semn de circulatie, absolut 0.Pana si o femeie stangance, si blonda ar fi fost in stare sa stie mai multe ca mine(sunt misogin cand e vorba de condus hahaha laughing. ) Deci mi-a fost foarte dificil sa bag sa scot masina din parcare, mai ales ca am facut scoala pe disel, si am luat benzina.Am chinuit masina cam 3 luni si ceva pana am invatat cum se face.Sa numai povestesc ca nu am mai pus mana pe volan decat o data la un vecin si alea 5 minute inainte sa conduc la scoala.Deci eram buchie, cand mi-a spus instructoru sa iau curba, am luat ca la daciile alea vechi fara servo, deci era sa il arunc intre parapeti de beton.Atunci a tras pe dreapta, si mi-a dat un instructor care vroia doar incepatori, si avea talentu si rabdarea pentru astia care erau habarnisti ca mine. Aveam plasticu in buzunar, nu stiam de unde se da drumu la lumini, sau la stergatoare.Despre ce vorbim? deci am fost pericol pe strazi.Am condus usor usor, si am ajuns unde sunt acum.Am aproape 20 000 de km (in 2 ani, alti au mai multi, alti mai putini, astia's ai mei) dar in cateva cuvinte, nu mie teama de condus, ma descurc.Mie teama de incepatori ca stiam ce pericol am fost eu pe strazi.30 de ore sunt prea putine, si clar cand vezi incepatori cu audi/bmw, abia au invatat sa tina volanu in mana, si au cai putere? laughing

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

La 30km/h, cat prinzi maxim in examen, poti sa dai si pe patinoar. Nu te jeneaza cu nimic iarna. Eu am facut scoala iarna, iar la examen a nins: tot aia e. Vara te coci de caldura, iar motoarele merg mai prost.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Anul trecut au fost 2cm de zapada si aia a fost toata
iarna asa ca nu cred ca vei avea probleme

| Sophieka a răspuns (pentru Liviu):

Buna

Daca ai fi invatat din carte sau de pe internet, ai fi stiut despre martorii din bord si e in obligatia instructorului sa iti arate unde apesi sau rotesti sa pornesti farul, faza lunga, semnalizator, s-a.m.d.
Acum faptul ca tu ai fost astfel, nu inseamna ca toti vor fi la fel ca incepatori, fiecare are felul s-au si soferia nu e pentru oricine, ai nevoie de indemanare pentru asta ( nu fac referire la tine, si nici la cel care a postat intrebarea ).

De incepatori sa stii ca nu imi e teama, pentru ca ei fiind incepatori, sunt mai grijulii, mai atenti iar legat de astia smecheri, mai bine ii eviti, ca nu poti face un prost sa inteleaga ca e prost decat eventual daca ai inregistrare video si chemi politia (si vrei circalaie).

Pentru cei incepatori care vor sa faca scoala de soferi, sa invete legislatie si sa invete chestionarele de la examenul teoretic, le recomand cu caldura acest site : www.scoalarutiera.ro

| Liviu a răspuns (pentru Sophieka):

De acolo am invatat eu.Instructoru meu avea o vorba.Chestiile minore,cum ar fi luminile,cum sa umfli o roata corect,unde vezi vopseaua la masina care e si cum sau unde e seria de sasiu si etc.Mi-a spus asa, asta le inveti singur dupa, tu sa inveti sa conduci, sa mergi drept bine, si in timp inveti totul.Eu unu nu mi-am batut capu si cred ca au fost multi in cazu meu care aveau permis si erau habarnisti de anumite lucruri.Ma uit eu la astia cu mamaliga de uita sa semnalizeze, si ma bufneste rasu laughing.Cel mai mult ma amuza cand se incadreaza unu fix ca o leguma pe banda de stanga sau dreapta, si zambesc cu gura pana la urechi, ca stiu si imi amintesc cand faceam la fel.laughing

| Adry05 a răspuns:

E mai greu dacă prinzi zăpadă și gheață că-ți poate aluneca mașina nasol pe polei. în rest, n-ai treabă.