| Violetacatalina a întrebat:

Hei, bună.
Vreau si eu o explicatie.
Deci eu ieseam dintr-o intersecție semaforizata, aveam verde intermitent si cel ce venea spre mine avea verde, a intrat in mine. Cine este de vina?

10 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Verde intermitent însemna că se va schimba culoarea.
Dar dta când ai intrat în intersecție era tot verde intermitent la tine?
El nu avea cum să vină direct spre tine, căci nu erați pe aceeași bandă, el putea veni doar din lateral.
El nu avea cum să aibă verde iar dta verde intermitent.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Tu. Verdele intermitent nu iti ofera prioritate, doar dreptul de a trece.

Art. 59

(4) Când un semafor cu trei culori are o lumină verde intermitentă suplimentară, montată la acelaşi nivel cu lumina verde normală a semaforului, sub forma unei săgeţi verzi pe fond negru, cu vârful spre dreapta, aprinderea acesteia semnifică permisiunea pentru vehicule de a-şi continua drumul în direcţia indicată de săgeată, indiferent de culoarea semaforului electric, cu condiţia acordării priorităţii de trecere vehiculelor şi pietonilor care au drept de circulaţie

Ce cauti la volan daca nici nu stii reguli elementare de prioritate?

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru sadrian46):

Lasa povestile daca nu stii ce inseamna verde intermitent.

Verde intermitent nu inseama ca se va schimba culoare.
Avea foarte bine cum sa aiba verde si ea verde intermitent. Studiaza putin legislatia rutiera.

| Violetacatalina explică:

Eu oricum il astept la maine la service unde lucrez sa ii dau asigurarea fiindca asa ne-am inteles, insa nu prea mai vine... posibil sa meargă la politie, ce pot să pățesc?

| Violetacatalina explică:

Eu stiu ca sunt de vina, dar voiam alte pareri.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Violetacatalina):

In 24 ore trebuie ori sa incheiati amiabila ori sa declarati accidentul la politie.
Daca el declara la politie si nu nu o faci in 24 ore atunci vei ramane fara permis.

Un alt lucru pe care orice sofer care a luat permisul pe bune ar trebui sa il stie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu toate că scrie clar în legislație ce a pus serios mai sus, ai văzut tu intermitent fără cedează lângă el? Eu nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru sadrian46):

La galben se schimbă culoarea, la pietoni e intermitent

Răspuns utilizator avertizat