| GabiiTssu a întrebat:

Imi apare in bord o masina cu o cheie dedesubt si nu imi mai porneste masina. Ce este dus la ea?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cel mai probabil nu citeste chipul din cheie.
Daca ai si a 2-a cheie originala de la masina, incearca cu aia, ar trebui sa porneasca. Daca tot nu, cheama pe cineva cu diagnoza.

7 răspunsuri:
| express11 a răspuns:

Ar trebui dusa la service, bagata pe calculator.cauzele pot fi multe.

| stlucian a răspuns:

Ce masina?

| Joker11 a răspuns:

Du-o la service, ar putea fi multe cauze.

| GabiiTssu explică (pentru stlucian):

Golf4

| GabiiTssu explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Salut!
Astazi am chemat un mecanic auto priceput, ca ieri mai fusesem la cineva dar nu a fost nici macar pe aproape spunandu-mi ca are alt ceva masina, in fine.
Problema nu este cipul, dat tot ceva la cheie avea un puctulet verde, am uitat cum se numeste si nu il mai am acolo, de aceia nu-mi mai porneste.
As vrea totusi sa te intreb, cam cat m-ar costa toata afacerea asta ca sa schimb tot, sa imi iau alta cheie?
Multumesc!

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru GabiiTssu):

Pai din cate stiu eu, punctuletul ala e chipul din cheie!
Sunt si rosii, la multe masini.
Am avut un client cu o problema asemanatoare, insa avea un Opel. Nu stia de ce nu ii porneste, a adus-o tractata la noi, iar cand ne-am uitat, la fel, nu avea chipul. Atunci si-a adus aminte ca a scapat cheile pe jos.
Cred ca se pot face chei cu chip, pastrand amprenata masinii (contactul si butucii de la usi), la un atelier specializat, sau daca nu, varianta cea mai scumpa, cumpararea unui kit de butuci + contact si chei noi.
Nu stiu insa care sunt preturile.

| GabiiTssu explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Multumesc frumos!
Sa rezolvat problema masinii mele!
Mecanicul care m-a ajutat mi-a spus exact ce mi-ati spus si dv!