| RosaliaOriginala a întrebat:

Imi poate explica cineva ce inseamna automată și manuală la masini, ca sunt începător și nu stiu.

4 răspunsuri:
| helpforyou a răspuns:

"Avantaje cutie manuala

preț accesibil: în general, prețul unei mașini este mult mai prietenos cu bugetul, când cutia de viteze este una convențională. Chiar dacă prezența altor dotari depinde de capriciile proprietarului anterior, cutia de viteze manuală este foarte frecventă, pe multe dintre mașinile puse în vânzare;

caracter economic: avantajul financiar al acestei soluții tehnice nu se referă doar la prețul inițial de achiziție, ci și la consumul mic de combustibil pe care îl vei obține de-a lungul exploatării mașinii;

întreținere mai ușoară: costurile unei revizii tehnice ale unei mașini dotate cu cutie de viteze manuală vor fi mai mici decât în cazul unei mașini cu transmisie automată. Prețul pentru manopera și uleiul ce vor fi trecute pe devizul de service nu au competiție.

Avantajele cutiei automate:

confortul la rularea în mediul urban: fără grija de a schimba vitezele des, cu o cutie de viteze automată te poți concentra mai mult la provocările care îți ies în cale în aglomerație. Mai mult, vei putea ține permanent ambele mâini pe volan și vei scăpa de efortul apăsării repetate a pedalei de ambreiaj;

ușurința în condus, pe placul începătorilor: dacă un șofer experimentat s-ar putea bucura de o cutie automată cu padele pe volan, care duce cu gândul la lumea curselor, o transmisie automată mai mult sau mai puțin complexă va fi pe placul unui public mai puțin previzibil: începătorii. Când mașina schimbă singură vitezele, șoferul poate fi mai atent la semnele de circulație și la celelalte mașini;

demaraj mai lin: dezbaterea cutie automată vs cutie manuală ajunge și la modul în care se face plecarea de pe loc. Cu o automată, te vei pune în mișcare imediat ce ridici piciorul de pe pedala de frână, ceea ce îți va fi util nu doar la semafor, când simți presiunea celor din spate, ci și atunci când te afli pe o pantă de pe care pornirea se face mai greu. "

pentru dezavantaje te lasi sa le citesti cu placere pe:

https://www.autovit.ro/......rtivitate/

| helpforyou a răspuns:

Diferenta majora este ca tu nu mai utilizezi ambreajul pentru schimatul vitezelor, Deci vei conduce mai relaxat și mai confortabil.

| Fieraru23 a răspuns:

Automata e mai ușor în sensul că la auto, ai doar drive ce îndemână că conduci, reverse înseamnă că te duci înapoi, neutral înseamnă că e neutru adică esti le stop și Parking înseamnă că parchezi iar pe manual e mai mult mai greu deoarece ai și ambreiaj ce înseamnă o pedala in stânga pedalei de frânare in care trebuie sa apeși și pe ambreiaj și pe frana când trebuie sa franezi.
Deci eu sugerez sa conduci mai întâi pe auto că e mult mai ușor dar vezi că pe auto, de cât de tare apeși pe pedala, cu cât conduci mai rapid dar sa știi că condusul nu este ceva ușor pentru că trebuie să înveți regulile de drum în care îți dă ditamai manualul de învățat
Noroc daca dai de permis!

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Fieraru23):

In ce hal ai omorat atat limba romana cat si explicatia in sine.