| Aalexander a întrebat:

La motoarele pe benzina, la plecarea de pe loc : tin ambreajul si apas putin acceleratia tinand in acelasi timp ambreajul apoi folosindu ma doar de stangul ridic usor ambreajul si apoi accelerez in acelasi timp? Corect asa?

6 răspunsuri:
| 0rlando a răspuns:

1. Cu ambreiajul la podea, cuplezi treapta 1.
2. Accelerezi ușor.
3. Ridici ușor ambreiajul(niciodată brusc, altfel moare motorul).
4. În momentul în care simți că a cuplat ambreiajul și începe să se miște, accelerezi progresiv, concomitent cu ridicarea ambreiajului până la ridicarea completă.
4. După ce te-ai pus în mișcare, schimbi treapta a 2-a fără griji.

| vladtaurus a răspuns:

Eu am alta varianta laughing) calci abreiajul ii dai blana si dupa iei picioru repede de tot de pe ambreiaj si continui sa ii dai blana dupa repeti in fiecare treapta rolling on the floor)!

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns (pentru vladtaurus):

Si uite asa prajesti ambreiajul in cateva mii de km si dai milioane bune pe un kit nou ca un adevarat hinghier de masini ce esti.
Intr-un an dai si motorul pe ulei.

| vladtaurus a răspuns (pentru MultPreaInteleptulTractorist):

In cateva luni motorul si ambreiajul odata cu el DEAD 1, 5dci

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns (pentru vladtaurus):

Mda, Dieselul il distrugi si mai repede daca iti pui mintea cu el.

| Bobes_Ion_1989 a răspuns:

Cam asa dar lasi simultan cu acceleratul la orice motor depinde ce cutie de viteze ai ca daca ai automata nu ai nicio problema.