| cocacola007 a întrebat:

Masina in 2 sau in 4 usi? Avantaje/dezavantaje? Am 18 ani.

Răspuns Câştigător
| RB26DETT a răspuns:

Depinde ce fel de masina preferi! Gandeste-te bine ce faci cu ea! Pentru mine un breck este perfect! Pentru altii un smart fortwo este perfect;) Depinde ce faci cu masina! O masina in 2 usi este mai usoara, ai mai putin spatiu, cei din spate nu vor sta prea confortabil, mai ales daca sunt 3 :)) Eu unul am inceput cu un volvo v40 1997 2.0i 136 cp si pot spune ca motorul este perfect pentru caroserie, 1.4 tone, nu se balbaie, merge foarte foarte bine si am un consum de cam 9-10% pe gpl;) mie imi convine, am spatiu foarte mult, portbagajul mare si in spate pot baga 3 persoane mai solide asa fara nici o problema;) de exemplu pot tine o persoana de 1.90 pe bancheta din spate si alta persoana de 1.90 pe scaunul din fata ca ambii stau lejer cu picioarele, si eu am 1.90 si pot spune ca multe masini ma enerveaza in spate;) Daca stii ca ai rude, prieteni asa inalti sau chiar tu esti inalt atunci nu-ti lua in 2 usi!
Din cate stiu eu, masinile sunt facute sa tina mult, nu? Ei bine gandeste-te ca acum ai 18 ani, peste cativa ani ce preferi? sa-ti schimbi masina? Acum nu ai treaba cu masina, doar te duci din A in B dar cu timpul vei observa ca mai trebuie sa cari ceva ca renovezi nu stiu ce. daca ai un breck iti cari fara probleme mobila;) Acum depinde si ce breck ai http://i.imgur.com/yAWPVIp.jpg :))
Tu stai si gandeste-te, ce ar fi mai bun pentru tine, vorbeste cu tatal tau sa vezi ce-ti recomanda, eu unul iti recomand in 4 usi! Alea in 2 usi par mai sportive si sunt dar diferenta este destul de mica;) cum a spus @Jewnina nu o inteleg, mai bine arata o fata intr-o masina in 2 usi! Cum vezi o femeie ce conduce un vw sharan si cum vezi un barbat care conduce un sharan? Cum vezi un barbat de 1.90 conducand un golf 4 in 2 usi si cum vezi o femeie de 1.60-1.70 conducand un golf 4 in 2 usi? Diferenta este enorma! Acum daca se referea la masinile sport, atunci da! Unui barbat ii sta mult mai bine intr-una sport in 2 usi;)
Am vazut ca ai zis ca ai de ales intre golf 4 si passat, daca vrei neaparat vw atunci ia-ti 1. 9tdi, nu altceva! Si golful tot asa! Singurele motoare cu adevarat bune de pe vw!
Eu unul iti recomand un volvo v40 1997+;) cu asta am inceput si nu-mi pare rau! Nu-ti rupe buzunarul cu toate ca este premium, intretinerea inseamna doar consumabile si combustibil! Foarte foarte rar se mai strica ceva la masina, foaaaaarte rar! De cand o am doar din cauza mea s-a mai stricat cate ceva ca am fost eu foarte 'priceput' si 'las ca nu se intampla nimic daca nu-s atent cand dau cu spatele' :)) nu rugina, porneste la sfert la -30*C, are peste 400 000 km si demarajul foarte bun! Cu remorca dupa mine nu am nici un stres pe dealuri, depasesc orice fara probleme, nu am treaba! 4 stele la euro NCAP [prima masina cu acest scor] altceva... mult mai premium decat un passat;) Recomand masina! Pentru mai multe detalii despre masina imi dai mesaj pe privat;)

4 răspunsuri:
| MariusF23 a răspuns:

2 usi : pare mai sportiva, greutate redusa.
4 usi : practica.

In locul tau as alege una cu 2 usi daca nu am foarte multa lume de dus cu masina.

| RaresManole a răspuns:

Depinde: daca vrei sa conduci mai repede si nu ai lucruri sau persoane de carat atunci e mai buna masina cu doua usi, dar daca vrei o masina practica si incapatoare iti trebuie o masina cu patrol usi.
Eu iti recomand o masina cu patru locuri si doua usi (coupe) care sa fie si practica si rapida.

| cocacola007 explică (pentru RaresManole):

Ma gandeam la un golf 4 in 2 usi sau la un passat 2000-2004 in 4 usi.

| jewnina a răspuns:

Eu am in 2 si singurul dezavantaj e ca atunci cand vrea cineva sa intre in spate, cei din fata trebuie sa iasa si ei...la inceput eram reticenta si ma gandeam ca o sa fie naspa, dar nu e chiar asa aiurea pe cum pare

Masina cu 2 usi pare mai "tinereasca", cea cu 4, mai de familisti, acu depinde si de model. Unui baiat ii sta bine cu o masina in 2 usi (3 de fapt)