| Matteo999 a întrebat:

Nu sunt mulțumit de sistemul audio al masinii. Se aude decent pana duci volumul la extrem. Vreau un sistem cu bass de il simti ca trece prin tine, sa sara bucati de vopsea de pe masina si sunet calitativ. Navigatia mea scoate aproximativ 45~48W x4 + iesire subwoofer. Ma gandeam sa merg pe 4 boxe DeafBonce de 300 rms fiecare si doua tweetere pe fața. Vreau sa stiu pentru a ma bucura de performanța acestor boxe am nevoie de amplificator(stație) si daca am nevoie sa imi recomandati cateva pentru ca nu prea ma pricep … si cum vin legate toate astea? Si sa imi spuneti daca boxele pe care le am mentionat mi ar putea satisace preferințele … poate e nevoie de boxe mai puternice.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Difuzoarele alea vor oferi doar vibratii esuate, daca masina este vreun Logan sau Golf 3, ori alta coaja ieftina.
Pentru un sunet de calitate incepi prin a te asigura ca ai incinte bune (insonorizate cu materiale speciale), si semnal de calitate de la HU.
Iar referitor la "boxe", decat sa te arunci in 4 difuzoare indesate, mai bine inveti putin teorie HIFI, pui alea 4 canale cu medii + inalte de calitate, iar partea de joase o asiguri cu un singur subwoofer, nu neaparat cu putere mare in cifre, cat cu un raspuns in frecventa perfect, si o incinta acordata preferintelor tale.

Tu mergi pe grandomanie, crezi ca daca bagi mult curent in muzica, se va auzi bine. Nu este deloc asa, trebuie sa faci totul calculat. Poti sa bagi si 4-5 kW in muzica, ca daca ai distorsiuni mari si nu ai asigurat frecventele care trebuie, se va auzi mult mai prost decat cu difuzoarele originale.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nici nu ai voie sa dai volumul la maxim, fiindca este o limita legala, care spune ca nu trebuie sa se auda volumul in exterior, deoarece afecteaza traficul, aducandu-ti totodata amenda si puncte luate de pe permisul de conducere.
Boxele pune-le in casa si asculta muzica la maxim, nu pe masina, ca nu face sens ce vrei tu si apoi, nu este legal.

| kalasnicov22 a răspuns:

Sunt sanse bune sa se auda mai incet si mai aiurea daca inlocuiesti difuzoarele originale.
In fabrica s-au facut sute de teste pana s-a ajuns la alegerile facute.
Asa sa alegi la plesneala doua difuzoare fara sa tii cont si de alti parametri este ca o incercare de a castiga la loterie.
Cat despre puterea reala a unul player ar fi bine sa urmaresti pana la capat asta, tipul chiar stie ce face.
https://www.youtube.com/watch?v=ZlK6MTk3sOg

| Matteo999 explică (pentru Violleta2022):

Eu nu am intrebat daca este legal sau nu

| Violleta2022 a răspuns (pentru Matteo999):

Eu ti-am dat informatia, ca sa nu te mai stersezi de vreo performanta la boxele alea, ca nu le vei putea folosii niciodata la maxim.