| VreauMiere a întrebat:

Oare este o idee buna sa dau cu lac pe geamurile masinii (in exterior)?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Deloc.
Lacul nu e perfect transparent. De aproape, il vezi 'sticla', dar la departare, sigur s-ar vedea in ceata prin el, indiferent de tipul si finetea lacului. In plus, nu adera foarte bine pe suprafetele deja lucioase, deci in scurt timp vei avea niste geamuri cu lac exfoliat.
Alege foliile speciale pentru geamuri.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Clar e o idee buna, trecem peste faptul ca nu le vei mai putea deschide sa vezi ce misto o sa fie sa conduci, e ca si cum ai merge cu o puga pe cap, sa nu mai zic noaptea

| VreauMiere explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Cele negre nu imi plac. Se gasesc si folii transparente de protectie pentru geamuri?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru VreauMiere):

Da, sunt folii antiefractie (care opresc gaurirea geamului), sau anti raze UV, fara tenta fumurie. Se instaleaza de regula la aceleasi ateliere, care monteaza si geamuri fumurii. Normal trebuie autorizate RAR, dar nu se observa, si nu-ti are grija nimeni.

| VreauMiere explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Aha, si foliile pentru faruri trebuiesc si ele autorizate de RAR?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru VreauMiere):

Teoretic, da.
Daca sunt colorate, neaparat.
Dar nu te duci tu la RAR sa le omologhezi, le cumperi direct de la un atelier autorizat RAR, care monteaza folii omologate, si iti dau niste hartii care atesta ca sunt legale, semnate si stampilate de ei, in calitate de atelier autorizat.