| ___iAho a întrebat:

Pareri generale, Renault Megane 3? Auzisem pe ceva forumuri ca motorul masinii (daca e echipata cu cel de 1. 5dCi) e tank, dar restul masinii e "ca de pufuleti". Adica erau proprietari care spuneau ca le intra apa in masina, e zgomotoasa, plasticoasa... dar totusi am auzit si pareri mult mai bune si nu stiu dupa ce pareri sa ma iau. Fac o comparatie, cu un Volvo S40 al unchiului meu, care pare bine inchegat, si e relativ la acelasi pret. Insa eu vreau ceva mai diferit si m-am gandit la Megane. Masinile fac parte din clasa compacta, ambele, dar sunt indecis cu privire la Megane. Si apropo de comparatia cu Volvo S40, voua care vi se pare mai calitativa? Sau exista ceva si mai ok la 5000 de euro?

7 răspunsuri:
| kalasnicov22 a răspuns:

Un amic si-a luat recent un megan 1, 5 din 2015 cu roti de 17, am condus-o de cateva ori si am ramas impresionat cum merge de bine, foarte stabila in curbe, motorul silentios, si chiar se misca bine.Ma asteptam sa fie o panarama de logan, dar mi-a depasit asteptarile.

| ___iAho explică (pentru kalasnicov22):

Hatchback sau varianta mai lunga, Break?

| kalasnicov22 a răspuns (pentru ___iAho):

Da,este modelul lung.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu am mers cu cele doua, dar Megane este ceva mai mic decat S40. Iar Volvo este renumit pentru siguranta, ceea ce pentru mine conteaza mult.
Insa in 5000 de euro pot fi sigur ca Astra J 1.7 CDTI ar fi o masina foarte ok la toate capitolele, este pe lista masinilor cunoscute de mine, nu prea are probleme cu nimic (nu ca Megane ar avea probleme).
La Volvo nu prea imi place design-ul, sunt niste masini reci, la fel ca si Saab. Nu prea le inghit cultura.

| ___iAho explică (pentru NoTurbinaNoGood):

M-am gandit si la Astra J, doar ca unii ziceau ca Megane ar fi mai ok. Totusi Astra pare mai confortabila, bordul e desenat mai frumos, pana la urma ambele au avantaje si dezavantaje...pentru mine ar conta mult si design-ul interior, sau mai mult ar conta confortul...

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru ___iAho):

Megane de obicei se conduc mult mai frumos decat Astra. Si sunt ceva mai moderne, mie imi plac.
Dar Astra este in continuare o masina nemteasca emblematica, cu piese foarte ieftine, mecanica simpla si calitate cel putin decenta.

| ___iAho explică (pentru NoTurbinaNoGood):

M-ar interesa mult calitatea masinii, adica nu mi-ar conveni sa intre apa in portbagajul masinii atunci cand ploua (asta auzisem la Megane) si imi plac materialele de calitate pe masina, atat in interior cat si in exterior. Cam la astea m-am gandit, Megane sau Astra, avand in vedere ca nu prea sunt adeptul masinilor din grupul VAG, cel putin fata de Renault mi se par depasiti total. M-am mai gandit si la Laguna 3 sau eventual daca mai plusez la buget, un Peugeot 508, dar nu m-ar avantaja prea mult, eu fiind incepator, si masinile respective fiind foarte voluminoase.