| anonim_4396 a întrebat:

Pot da examenul teoretic (sala) pana in 18 ani? si inca o intrebare, este plauzibila la toata lumea regula de programare pentru oras de o luna jumate?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se poate sustine examenul teoretic inainte de implinirea varstei pentru categorie, varsta implinita este o conditie obligatorie pentru a sustine testul.
Programarea pentru testul practic se face in functie de numarul candidatilor si de posibilitatea de a testa un anumit numar pe zi, nu exista regula unei anumite perioade de timp, cu exceptia reprogramarii pentru cei care au cazut, aceasta nu poate fi facuta mai repede de 15 zile.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ma refer la programarea pentru oras, in caz ca iau sala din prima, multi am vazut ca sunt programati pentru oras la 1 luna si jumatate

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Ma refer la programarea pentru oras, in caz ca iau sala din prima, multi am vazut ca sunt programati pentru oras la 1 luna si jumatate

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Chiar la asta ti-am raspuns, ca este in functie de aglomeratie, nu este un termen precis. Poti sa mergi sa te programeze chiar in ziua cand ai trecut testul teoretic si o sa te programeze pentru cand au locuri.
In acest sens sunt prevederile art.8, alin.5) din Ordinul MAI nr.268/2010, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(5) Candidaţii declaraţi «admis» la proba teoretică se programează pentru susţinerea probei practice, în limita locurilor disponibile şi în ordinea solicitării."

suntserios
| suntserios a răspuns:

Programarea la condus depinde in ce oras dai examenul si cand candidati sunt. De obicei intr un oras mare timpul e de cam 1 luna