| DaniTDCI a întrebat:

Sall TPU, am un piaggio si 1, cum vad de cati milimetrii este setul la motor?

Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Fara sa demonteze motorul, cineva priceput, nu ai cum sa afli.

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Din cartea tehnica.

| DaniTDCI explică (pentru darrio2007):

Din pacate nu am asa ceva, cand l-am cumparat nu am primit cartea

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Ce vrei sa faci cu el? M-am uitat pe niste situ-ri italiene dar vad ca sunt mai multi ani de fabricatie.

| DaniTDCI explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Ce sa fac cu el? set-ul ce il am pe el e praf rau, si pe racing planet(este un site cu piese noi)am gasit 2 set-uri, unul e de 10 mm si unul de 12, nu stiu pe care sa il cumpar...

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru DaniTDCI):

Pai oricum trebuie demontat. Eu am gasit a la unele tipuri seturile sunt pe clase de reparatii ceea ce inseamna ca trebuie sa rectifici cilindrul. Lucru destul de costisitor si complicat. De aceea e bun sa cumperi si cilindru nou. Despre cotele de 10-12 nu te inteleg, un motor din asta are alezajul de cca 38 deci esti intr-o eroare.

| DaniTDCI explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Ai dreptate, http://www.racing-planet.ro/piese-scutere/PIAGGIO/Si uite aici, de ce sunt 2 cu pret diferit? la unul scrie bolt 10mm si la celalalt scrie 12 mm, aici ma eroneaza, nu stiu pe care sa il iau

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru DaniTDCI):

Am banuit ca de bolt e vorba. Nu stii pana nu desfaci, eu asa procedez, altfel dai bani aiurea.

| DaniTDCI explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Dap,si daca desfa cam pe unde as putea sa vad?(am mai desfacut, stiu sa umblu, dar nu stiu unde sa ma uit)

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru DaniTDCI):

Masori boltul, piesa aia care trece diametral prin piston si prinde pistonul pe biela. Inainte de a scoate boltul, vezi ca are niste sigurante, rade calamina de pe capul pistonului si vezi cum e sageata ( banui ca spre fata ) ca sa stii cum il pui pe ala nou ca nu se pune oricum.
https://www.google.it/......ps?/search

| DaniTDCI explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Multumesc mult pentru ajutor