| MedeWede a întrebat:

Sallut TPU tata vrea sa cumpeere o masina Ford Ca ce imi puteti spune despre masina aceasta. funda pentru. cel mai bun raspuns!

Răspuns Câştigător
| dement0r a răspuns:

Ford Ca este o masina de oras (city car) produsa de Ford si vanduta in Europa in mod special, ea a fost gandita sa fie foarte accesibila din punct de vedere al achizitiei dar si a costurilor de intretinere. In 1996 cand a fost lansata a facut valuri cu deisgn-ul ei futurist, adevarul este ca existau foarte putine modele ce concurau pe acest segment.

Conceptul Ca era construit pe platforma Mark III adica Fiesta. Motorizarea initiala a fost cu propulsoare Endura-E ce sunt foarte fiabile dar conceptul extrem de invechit, asa ca in 2002 au fost introduse noile motoare Duratec
Partile bune:

DESIGN Ford KA

Design distinctiv

Dimensiuni compacte

TEHNICA

Motor flexibil Silentios Schimbator destul de precis Atitudine serioasa in viraje

COMFORT

Scaune robuste

Spatiu generos in fata

Interior atragator

PERFORMANTA

Pentru oras calitatile acestui motor sunt suficiente

CONSUM

Depinde foarte mult de stilul de condus si de utilizarea AC

6.5-8L/100Km combinat

5-6L/100Km afara

7-9L/100Km in oras

ALTELE

Costuri modeste achizitie

Costuri reduse de intretinere

Partile rele:

Materiale folosite low-quality

Destul de rigida ( nu este o alegere buna pentru long-drive)

Dotari modeste

Cu AC-ul cuplat puterea motorului atinge un punct limita, depasirile fiind aproape interzise.

Incercam sa solutionam o mare parte din misterele acestui model, daca aveti experienta in Ford Ca postati pe Blog.

6 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Daca nu se astepta la forta prea mare, si nu il deranjeaza spatiul extrem de mic din spate si in portbagaj este ok ca si masina. Este una dintre cele mai reusite masini de clasa foarte mica, motorul este Ford, mai fiabil de atat nu gasesti decat la BMW, in principiu este ok, dar pentru drumuri lungi este foarte inconfortabila, te doare spatele, si la viteze mai mari de 90 km/h nu se tine deloc bine pe curbe. Ca masina de oras este aproape perfecta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt posesoare de buburuza happy de aproape 3 ani.

Plusuri:
- e micuta deci te descurci f bine cu ea prin oras
- te poti parca unde altii nu incap
- are zvac
- piesele sunt accesibile si bune ca pret
- fiabila ( a mea e din 2001 are 123.000 km si inca merge f bine)
- se tine destul de bine pe sosea (nu prea vad de ce ai vrea sa ii mai mult de 90km/h pe curbe happy )

Minusuri
- cel mai mare minus= consumul: 10 in oras
- are portbagajul mic si e dificil de intrat pe locurile din spate

| goejoy a răspuns:

Poate un opel tigra?

| Florin6326 a răspuns (pentru FurtunaDiesel):

Fiindca toata lumea vb de fiabilitate, iata lista completa a modelelor aflate in Top 100:
LOCURILE 1-10
1 Honda Accord
2 Subaru Forester
3 Mazda MX-5
4 Mitsubishi Carisma
5 Toyota Yaris
6 Honda Civic
7 Nissan Almera
8 Honda CR-V
9 Toyota RAV4
10 Nissan Micra
LOCURILE 11-100
11 Lexus IS 200
12 Mazda 626
13 Jaguar X-Type
14 Toyota Land Cruiser
15 Volvo S/V40
16 MINI (BMW)
17 Suzuki Vitara
18 Mazda 323
19 Toyota Carina E
20 Saab 9-5
21 Lexus LS400
22 Ford Ca
23 Rover 45
24 Hiundai Lantra
25 Mercedes SLK
26 Citroen Xsara
27 Ford Cougar
28 Subaru Impreza
29 Skoda Octavia
30 Audi A4
31 Nissan Primera
32 Toyota Avensis
33 Volvo 850
34 Opel Corsa
35 Seat Toledo
36 Volkswagen Golf
37 Daewoo Lanos
38 Fiat Brava
39 Hiundai Coupe
40 Mitsubishi Shogun
41 Rover 25
42 Mercedes CLK
43 Fiat Marea
44 Ford Focus
45 Peugeot 106
46 MG TF
47 BMW Z3
48 Hiundai Accent
49 Volkswagen Polo
50 Fiat Punto
51 Opel Zafira
52 Mercedes C-Klasse
53 Volvo S60
54 Toyota MR2
55 Mazda 6
56 Ford Puma
57 Opel Astra
58 Opel Omega
59 Chrysler Neon
60 Audi A2
61 Ford Fiesta
62 Ford Mondeo
63 Vauxhall Corsa
64 Citroen Saxo
65 BMW 3 Series
66 Vauxhall Vectra
67 Isuzu Trooper
68 Mercedes M-Klasse
69 Subaru Legacy
70 Rover 400
71 Fiat Ulysse
72 Mercedes E-Klasse
73 Renault Clio
74 Toyota Celica
75 Peugeot 306
76 Peugeot 406
77 Volvo S70
78 Rover 75
79 Daewoo Matiz
80 Peugeot 206
81 Mazda MX-3
82 Vauxhall Tigra
83 Seat Ibiza
84 Peugeot 106
85 Renault Megane
86 Peugeot 406
87 Saab 9-3
88 Audi A3
89 BMW X5
90 Mercedes S-Klasse
91 Toyota Corolla
92 Seat Alhambra
93 BMW Seria 5
94 Daewoo Nubira
95 Alfa Romeo 145
96 Saab 900
97 Mazda MX-6
98 Jaguar S-Type
99 Daewoo Leganza
100 Porsche Boxster

| FurtunaDiesel a răspuns (pentru Florin6326):

Aceea e fiabilitatea motorului in sarcina. Adica pui masina pe Dyno si o lasi sa mearga facand pauza de 3 ore la fiecare 2000 de km parcursi cu viteza de croaziera indicata de producator si vezi cat reista motorul dar este vorba de fiabilitatea ansambului mecanic nu a motorului!

| kablesnet a răspuns:

Eu am o Fiesta din anul 2001, echipata cu motor Endura-E, de 1300 cm, acelasi motor care este si pe KA. Am 172.000 km facuti cu ea si motorul merge impecabil. Nu scoate nici un pic de fum. Sa faceti proba asta cu degetul in teava de esapament pentru a evalua uzura motorului. In mod normal trabuie sa il scoateti aproape curat, mai ales ca fordurile facute in Germania in 2001 aveau deja motorizare euro4. Minusuri la masina asta (Fiesta si KA) ar fi ca nu este o masina de mare viteza. Nu am putut depasi 150 km/h. In schimb la 120 km/h sta foarte bine pe sosea.